Poľský recidivista vo Francúzsku uniesol, znásilnil a zabil deväťročné dievča

641

Vypukla tiež diskusia o tom, ako sa tento recidivista vyhostený vlani z Francúzska do Poľska k súdnemu stíhaniu mohol objaviť späť vo Francúzsku.

 „Je na justíciu teraz všetko vyšetriť. Rodina (obete) má právo poznať celú pravdu. Celú pravdu k pochopeniu, ako táto osoba cestovala,“ povedal podľa agentúry AFP francúzsky premiér Manuel Valls. Dodal, že jeho minister vnútra Bernard Cazeneuve je v kontakte so svojím poľským náprotivkom s cieľom pochopiť, ako sa podozrivý mohol vrátiť do Francúzska.

Zadržaný tridsaťosemročný Poliak bol vo Francúzsku za rôzne zločiny dvakrát odsúdený, v roku 2004 na štyri roky väzenia a v roku 2010 na šesť rokov. V marci 2014 bol odovzdaný poľským úradom, ktoré na neho vydali európsky zatykač pre podozrenie z lúpeží vo Varšave v roku 2000.

Poliak vypovedal, že bez cestovného pasu pricestoval v stredu ráno autom do Calais na severe Francúzska. Hodlal sa dostať do Británie a navštíviť svoju sestru, ktorá žije v anglickom Southamptone. Pri zastávke v meste sa náhodou stretol na ulici s dievčatkom Chloé a pred zrakmi okoloidúcich ju násilím odviezol autom do blízkeho lesa, kde sa našlo jej telo.

„Ihneď priznal svoju úlohu v smrti dieťaťa,“ povedal prokurátor Jean-Pierre Valens. Vo štvrtok v Calais boli vlajky na budovách mestského úradu spustené na pol žrde a do 5 000 ľudí sa zúčastnilo pochodu na uctenie pamiatky mladej obete.