Pozrite sa, ako dnes vyzerá vila kokaínového kráľa. Prostitútky pod zákonom vystriedali diviaky

2486

Pokiaľ práve neuplácal politikov, nelikvidoval svojich spoločníkov a nerozdával peniaze chudobným ako Robin Hood, odpočíval najväčší kolumbijský drogový barón Pablo Escobar na pôvabnom súostroví Rosario v Karibiku.

Tu si so svojimi spoločníkmi z Medelínského kartelu, ktorý kedysi kontrolovali 80 percent obchodu s kokaínom, postavil extravagantnú vilu s románskymi stĺpmi, lenže už ju nestihol celú dokončiť. V roku 1993 ho v Medelin zastrelila kolumbijská polícia, keď ho pri záťahu zahnala na strechu.

Od tej doby, teda viac ako 20 rokov, je Escobarova hacienda prázdna a chátra. Zarastá tropickou vegetáciou a preháňajú sa tu diviaky. Do bazéna, kedysi vyzdobenom farebnou mozaikou, tečie už len špinavá dažďová voda. Utíchol aj Escóbarov súkromný nočný klub.

Majiteľom nehnuteľnosti je v súčasnosti kolumbijský stáť. Ten sa na bývalej rezidencii drogového bossa snaží zarábať. Turistom prenajíma člny a organizuje výlety na miesta, kam keby ešte pred dvadsiatimi rokmi vstúpili, už by sa odtiaľ nevrátili živí. Z Escobarovej vily sa stala kuriózna turistická destinácia.

veľa zvedavcov láka spoznať miesto, kde si svojho času ôsmy najbohatší muž sveta užíval rozprávkového bohatstva. S ročným zárobkom 20 miliárd dolárov si Escobar vážne lámal hlavu, kam svoju hotovosť, ktorú mu v skladoch rozkusávaly potkany, bezpečne uschovať? Že by práve tu, na ostrovoch Rosario?

Hoci miesto dnes dýcha takmer rajským pokojom, nezabudnime, že za betónovými múrmi paláca sa dohodovali špinavé kšefty aj vraždy nepohodlných osôb. Zároveň sa sem pozývali k návštevám bohatí a vplyvní hostia aj krásne ženy. Escobar, ktorý ich tak rád striedal, si však najviac potrpel na neplnoleté dievčatá.

Na ostrovoch Rosario stoja ruiny mnohých ďalších haciend, ktoré patrili Escobarovej matke, bratovi a neslávne známym členom Medelínského kartelu. Niektorí z nich dnes obývajú Squater.

Táto vila bola celá postavená z prísne chránených koralov, vylovených z dna Karibského mora. Medelínský kartel nebral ohľady na nič.