Ako sme písali,(Legendárna „Beštia“ mafiánsky boss Salvatore „Toto“ Riina sa dostane na slobodu.) má byť každým dňom prepustený do domáceho liečenia.

Prinášame jeho pestrý životný príbeh

Salvatore „Totó“ Riina bol jedným z najmocnejších šéfov talianskej mafie. Pre svoju malú výšku 158 cm mal prezývku „Totó u Cortu“, čo v preklade znamená „Krátky“. Počas svojho života osobne zabil 40 ľudí, a niekoľko stoviek zabili na jeho príkaz.
Narodil sa 16. novembra 1930 v Corleone na Sicílii. Vyrastal v chudobných pomeroch. Keď mal 13 rokov, otec mu zomrel pri výbuchu, keď rozoberal bombu, z ktorej chcel speňažiť trhavinu. Nakoľko bol z detí najstarší, odteraz sa musel on starať o rodinu. Sotva ako 19-ročný sa dostal do väzenia na 6 rokov za zabitie rovestníka v hádke.
Po návrate na slobodu sa zapojil do miestnej skupiny mafie, ktorú viedol Luciano Leggio. V tom čase bol najvyšším bossom hlavný lekár nemocnice v Corleone Dr. Michele Navarra. Ambiciózny Leggio začal budovať základy svojho budúceho impéria a zhromaždil okolo seba mladých mafiánov ako Riinu a jeho kamaráta z väzenia Bernarda Provenzana. V roku 1956 a 1958 sa Leggio stal terčom útoku Navarrových ľudí, ale šťastie mu tak prialo, že vyviazol iba s menším zranením. Odveta nedala na seba dlho čakať, a v auguste 1958 Riina, Provezano a Leggio na hranici mesta Corleone zasypali spŕškou 200 striel zo samopalov auto Dr. Navarru.

Ukrýval sa 23 rokov

33-ročný Luciano Leggio sa následne stal novým šéfom. V nasledujúcich piatich rokoch zabili 50 Navarrových ľudí. Spolu s Totom Riinom a Bernardom Provenzanom začal Leggio zvyšovať svoju moc v Corleone. Vzhľadom k tomu že pochádzali z pomerne malého mesta Corleone, presídlili sa po čase do Palerma, hlavného mesta Sicílie. V 60. rokoch sa postupne začali skrývať, lebo boli na nich vydané zatykače pre vraždy Navarrových ľudí.
Riina a Leggio boli zatknutí v roku 1969 za vraždy, ktoré vykonali pred desiatimi rokmi. Neskôr ich prepustili v dôsledku zastrašovania porotcov a svedkov. Potom Riina išiel do úkrytu, nakoľko bol znovu obvinený z vraždy. Následne sa ukrýval 23 rokov. V 70. rokoch sa stala Sicília dôležitým miestom v medzinárodnom obchode s heroínom. Celý obchod organizovala miestna mafia pod vedením Riinu. Zisky ktoré mali boli obrovské a väčšie ako z tradičných aktivít a vydierania. Riina tvrdo bojoval proti konkurenčným rodinám.

“Druhá mafiánska vojna“

Počas konca roku 1970 Riina zorganizoval vraždy mnohých vysoko postavených verejných činiteľov, ako sú sudcovia, prokurátori a karabinieri. Nakoľko všetko riadil Riina a Provenzano z úkrytu, nikto ich nevidel a trestné činy prisudzovali iným mafiánskym rodinám. V rokoch 1981 až1983 v tzv. “Druhej mafiánskej vojne“ zlikvidovali konkurenciu zavraždením Stefano Bontade, Salvatore Inzerillo, Filippo Marchese, Giuseppe Greco a Rosario Riccobono.
Riina si tiež objednával vraždy policajtov, sudcov a prokurátorov, v snahe vystrašiť štátne orgány. Jedným z vysoko postavených bol aj policajný prefekt Palerma generál Carlo Alberto Dalla Chiesa. V roku 1983 bol súdený Tommaso Buscetta. Tento mafián bol chytený v Brazílii a poslaný do Talianska. Mali ho súdiť pre dve vraždy spred úteku z Talianska. Tu sa ho pokúšal zlikvidovať Salvatore Totó Riina, no neuspel. Pokúsil sa o samovraždu, ale keď sa mu to nepodarilo, rozhodol sa úplne sklamaný s mafiou svedčiť. Zavraždili mu dvoch synov. Buscetta požiadal hovoriť so sudcom Giovannim Falcon,a začal svoj život ako informátor (sicílsky- pentito). V roku 1989 Riina objednal vraždy niekoľkých svojich spojencov z časti Palema Ciaculli. Dal zavraždiť jej šéfa Vincenza Puccio a jeho dvoch bratov.

Zatknúť ho pomohol informátor Di Maggio

Jeho zastrašovanie konkurencie a úradov pokračovali, a svoju silu prezentoval aj zavraždením dvoch vyšetrujúcich sudcov špecializovaných pre boj s mafiou: Giovanni Falcone (23.5.1992)a Paolo Borsellino (19.7.1992). Tento čin vyvolal búrlivé protesty obyvateľstva a žiadostí o tvrdý zákrok proti mafii.Dňa 15. januára 1993 na základe tipu informátora bol zatknutý Toto Riina v Palerme. Sedel v nepadnúcom obleku v aute pri semafore (jeho bývalý vodič Balduccio Di Maggio bol informátor) a tvrdil že je len chudobný účtovník, no firmu nevedel pomenovať.
V októbri 1993, deväť mesiacov po jeho zajatí, bol odsúdený Riina za objednanie vraždy Vincenzo Puccio a jeho brata Pietro a vyše sto ďalších. V roku 1998 dostal ďalší doživotný trest za vraždu vysoko postaveného politika Salvo Lima, ktorý bol podozrivý zo spolupráce s mafiou. Riinovi zhabali 125.000.000 dolárov v aktívach, asi len zlomok majetku a a jeho obrovské panské sídlo dostal protimafiánsky starosta Palerma, ktorý tam zriadil škôlku.
V roku 2004 Riina prežil dva infarkty. V apríli 2006, trinásť rokov po zatknutí, bol odsúdený za vraždu novinára, Mauro De Mauro, ktorý zmizol bez stopy v septembri 1970. Po jeho uväznení prevzal vedenie mafie Bernardo Provenzano, ktorý bol neskôr zatknutý 11. apríla 2006 blízko Corleone, kde sa skrýval 43 rokov.
Štefan Rencz