Čo sa Vladimírovi Putinovi naháňa hlavou, aké sú jeho ďalšie kroky a za akými vojnovými rozhodnutiami stál práve ruský prezident? To sú jedny z mnohých otázok, na ktoré by chcel poznať svet odpovede. Pohľad do situácie priniesol napríklad niekdajší agent KGB Boris Karpičkov, ktorý zbehol na Západ. Prehovoril o Putinovej paranoji aj o tom, že celú vojnu zrejme riadi sám prezident, jedným z jeho cieľov je podľa Karpičkovho dobytie rodiska najväčšieho soka – ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Putin sa v posledných dvoch mesiacoch venuje prevažne vojne na Ukrajine, ktorú Kremeľ nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, riadenie štátu prenechal na svojom premiérovi Michajlovi Mišustinovi, uviedol denník Daily Mail s odkazom na zdroj z Európskej únie. To Karpičkov v rozhovore pre denník The Sun prirovnal Putina k Stalinovi. „Je tak paranoidný ako Stalin,“ nechal sa počuť exagent KGB. Zastáva názor, že ruský líder má demenciu.

Hneď z niekoľkých zdrojov už dlhšiu dobu zaznieva, že Putin chce dosiahnuť svoje ciele k 9. máju, kedy Rusi oslavujú Deň víťazstva. Za veľký úspech by pravdepodobne považoval aj dobytie mesta Kryvyj Rih na južnej Ukrajine. Priemyselné mesto na jednej strane nie je úplne najkľúčovejšie, na druhú by jeho získanie poriadne zabolelo a možno aj demoralizovalo prezidenta Zelenského – Kryvyj Rih je totiž jeho rodisko. Pokusy o plné dobytie tohto mesta potvrdil aj generálny štáb ukrajinskej armády.

Ukryl si Putin svoju údajná milenka Kabajevovú aj s deťmi vo Švajčiarsku?

 Putin a  paranoja 

Karpičkov Putina dobre pozná, preto si dovolil zanalyzovať jeho posledné správanie. Podotkol, že je jasne viditeľné, že sa zhoršuje jeho zdravie, čo však ruský vodca s najväčšou pravdepodobnosťou tají aj pred svojimi najbližšími spolupracovníkmi. „Je posadnutý svojimi paranoickými nápadmi,“ vyhlásil bývalý špión s tým, že Putin nie je prvým ruským, prípadne sovietskym, vládcom, ktorého trápila paranoja. Mal k nej sklony aj Josif Stalin.

Rovnako ako ďalšie zdroje nepochybuje o tom, že Putin vojnu riadi sám, že rozhoduje o každodenných úlohách svojich jednotiek. Karpičkov uviedol, že vzhľadom na to, ako Putina pozná, nepochybuje o tom, že na vojakov aj vedenie má „nesplniteľné požiadavky“. „Je šialený. Vidí hrozby všade vrátane vo vnútri ruských tajných a bezpečnostných služieb. Zradca vidí aj vo svojom najužšom kruhu,“ domnieva sa Karpičkov. Podľa neho si ruský prezident naďalej snaží zachovať imidž „silného muža a vodcu“ a tají svoje psychické a fyzické problémy.

Sníva Orbán „veľkom“ Maďarsku?

„Je podozrievavý,“ podľa Karpičkova do takej miery, že je to porovnateľné s poslednými rokmi života Stalina, ktorý dokonca nechal väzniť a mučiť svojich lekárov. Putin ich zatiaľ necháva iba vypočúvať. Vo februári napríklad na výsluch musel Valerij Solovej, 7 hodín odpovedal na otázky okolo Putinovho zdravotného stavu. Solovej síce nie je medicínsky lekár, ale politológ, ale vďaka svojej pozícii na diplomatickej škole Štátny inštitút medzinárodných vzťahov v Moskve, ktorú navštevujú budúci poprední diplomati a špióni, má prístup k mnohým informáciám.

Krásna modelka označila Putina za psychopata! Skončila uškrtená v kufri auta!

 Zdravotný stav ruského  vodcu 

Solovej je dokonca spätý s telegramovým kanálom Generál SVR, ktorý v sobotu informoval o tom, že Putin zrejme bude musieť odovzdať velenie vojny na Ukrajine niekomu inému, pretože ho čaká operácia kvôli rakovine. Vojnového kormidla by sa vraj dočasne ujal generálny tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a exšéf FSB Nikolaj Patrušev.

Kremeľ samozrejme informáciu o Putinovej operácii, prípadne rakovine, demencii či Parkinsonovej chorobe, popiera, prezidentovo zdravie je vraj „excelentné“. Tomu však nenasvedčujú zábery opuchnutého a klopajúceho Putina. Karpičkov oznámil tlači, že Parkinson či rakovina sú možným vysvetlením pre Putinovo „podivné“ správanie. Nevylúčil však aj ďalšie choroby. „Nie som lekár, sú však veľmi vážne obavy, že Putin trpí nejakou závažnou chorobou, prípadne nejakými fyzickými ťažkosťami, ktoré si mohol ako mladý spôsobiť pri športe,“ povedal bývalý agent. „K tomu sa mohli pridať ťažkosti spojené s vekom ako rané štádium demencie,“ zakončil Karpičkov.