Mala to byť rozprávková rozlúčka so slobodou, dcéra bohatého tureckého magnáta sa z nej ale už domov nevrátila. Dvadsaťosemročná Mina Basaran zahynula aj s najlepšími kamarátkami pri leteckom nešťastí v Iráne. Ich súkromné ​​lietadlo sa za hustého dažďa zrútilo do hôr.

Mina Basaran († 28) si naplánovala naozaj veľkolepú rozlúčku so slobodou. Do Dubaja vzala sedem najlepších kamarátok, väčšinou zo sveta módy, aby si užili prepychu, o ktorom my môžeme len snívať: luxusný hotel One & Only Royal Mirage, speváčka Rita Ora v exkluzívnom klube, priamy let osobným tryskáčom … Lenže práve v ňom sa z výletu vzápätí stala nočná mora.

Kamarátky sa mali vrátiť v nedeľu. Ich súkromný tryskáč odštartoval z letiska Šardža po poludní, trasa viedla trošku okľukou cez Irán – nad Sýriou a Irakom nie je kvôli vojne bezpečne. Asi po hodine, 370 km južne od Teheránu, sa však niečo stalo.

„Lietadlo horelo. Potom, čo pilot požiadal o povolenie na klesanie, zmizlo z radarov,“ cituje agentúra Tasím predstaviteľa Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).

Očití svedkovia vypovedali agentúre Mizan, že z motorov šľahali plamene, než lietadlo narazilo do zeme. Osem pasažierok, obaja piloti aj letuška nemali šancu. Keď sa záchranári hornatým terénom dostali k vraku, našli akurát spálená tela a horiace trosky. Na miesto tragédie už dorazili príbuzní obetí, namiesto svadby ich čakajú len pohreby.

 Dedička  impéria 

Mina najprv vyštudovala biznis na Koçovej univerzite, jednej z najlepších v Turecku, pokračovala postgraduálnym diplomom v Londýne. Po otcovi Huseyin mala zdediť jeho rozsiahly Basaran holding, ktorého biznis sa rozpína ​​od jácht cez energetiku a stavebníctvo až po letectvo či financie. Otec (mimochodom niekdajší podpredseda futbalového klubu Trabzonspor) už jej zveril pozíciu v dozornej rade. Tiež po nej pomenoval ambiciózny projekt niekoľkých mrakodrapov v Istanbule: Mina Towers. Mladší brat Can má ťažko radosť z toho, že sa stal jediným dedičom.

Veľkolepá veselka bola naplánovaná na 14. apríl v niekdajšom sultánskom paláci Çırağan, kde je dnes hotel Kempinski, jeden z najdrahších na svete. Mina si mala vziať podnikateľa Murata Gezeru.