S Mirom Šatanom

213

Čo hovoríte na zloženie mužstva?
Je to iné ako v predošlých rokoch. Veľa chalanov pôjde na šampionát po prvý raz, iní budú mať väčšiu rolu ako v minulosti.

Ako sa cítite v šatni plnej mladých spoluhráčov?
Každý deň pri nich mladnem (s úsmevom).

Zdravotne ste v poriadku?
Je to celkom dobré, až na nejaké drobné šrámy. Po skončení klubovej sezóny sme mali mesačnú pauzu, potrebovali sme sa poriadne rozohrať a počet zápasov bol dostatočný. Mám pocit, že na MS sme dobre prichystaní. Uvidíme, či nás ešte niekto posilní, vyzerá to tak, že skôr nie. Budeme hrať s tým, čo máme k dispozícii.

Čo vám ukázala príprava?
Mužstvo počas nej hľadalo svoju tvár a herný štýl. Ukázalo sa, že budeme musieť veľa korčuľovať a bojovať. Niekedy nám chýbajú skúsenosti a chladná hlava, ale keď chcete a dáte do hry všetko, tak dokážete nahradiť aj tieto atribúty. Bolo to vidieť aj v zápasoch. Vyhrali sme ich päť, čo je lepšia bilancia ako v predošlých rokoch. Verím, že podobné výsledky aj hra nás budú sprevádzať aj na majstrovstvách sveta.

Prípravu ste ukončili triumfom na domácom Slovakia Cupe. Uspokojili resp. potešili vás výkony mužstva?
Výsledok hovorí za všetko. Nemám dôvod byť nespokojný. Oba zápasy sme odohrali dobre. Nevyhli sme sa drobným problémom, ale celkový výsledok – prvenstvo a dve víťazstvá sú dôvodom na spokojnosť.

Aké pocity vo vás prevládajú pred blížiacim sa šampionátom?
Som rád, že som v mužstve a teším sa. Národný dres bol pre mňa vždy motivácia. Teraz je navyše aj možnosťou natiahnuť si sezónu a kariéru. Keď som sa vracal na ľad, nebola účasť v Minsku mojim primárnym cieľom. Nevedel som, ako sa budem po dlhšej pauze cítiť. Mám však za sebou zaujímavú, aj keď len polovičnú sezónu. Som rád, že som hral. Na MS budú mladší hráči získavať skúsenosti. Keď budeme mať vôľu, dravosť a bojovnosť, môžeme urobiť celkom dobrý výsledok.

S čím budete spokojný?
Je to rovnaké, ako každý rok. Základ je urobiť play off a uvidíme, ako sa s tým popasujeme. Mužstvá sú v súčasnosti veľmi vyrovnané. Vlani sme zaváhali s Lotyšskom i Rakúskom, nikoho nesmieme podceniť. Naopak, pokúsime sa prekvapiť aj niekoho z favoritov.

Turnaj začínate proti Česku. Je to dobrý súper na úvod šampionátu?
Úvod turnaja býva vždy trošku nervózny. To, že začíname proti Česku je možno aj dobré, aspoň to budeme mať za sebou. Rozohraní sme dobre.

Miroslav Šatan bol všetkých štyroch medailí. Majstrovstvá sveta v Minsku by ale ešte nemuseli byť jeho rozlúčkou s reprezentačným dresom i kariérou…