Sagan opäť na víťaznej vlne

292

Dvadsaťtriročný jazdec tímu Cannondale potvrdil prvenstvom postavenie lídra pretekov a aj vo štvrtok si oblečie červené tričko. Obhajca vlaňajšieho celkového víťazstva na Okolo Ománu Peter Velits figuroval v stredu vo výsledkoch na 9. mieste.

V poradí 3. etapa nebola profilom náročná, na jej trase bola jedna horská prémia v nadmorskej výške 352 m. Záverečný kilometer viedol mierne do kopca, Peter Sagan ho poznal už z vlaňajška, keď vyhral po rovnakom dojazde. Sagan mal v cieli sekundový náskok pred Belgičanom Gregom Van Avermaetom, tretí skončil Francúz Tony Gallopin.

Nestratil sa ani Alberto Contador, ktorý bol hneď za najlepšou trojicou. Naopak, manko nabral Bradley Wiggins, ktorý v rýchlom závere zaostal o 1:37 min za Saganom. V celkovom poradí vedie majster Slovenska o 16 sekúnd pred Gallopinom, Peter Velits je deviaty s 35-sekundovým odstupom.
„Dnešná etapa bola najdlhšia, merala 190 km, ale bola rovinatá a prvý i jediný kopec začal na 83. kilometri. Dnes som išiel v červenom drese vedúceho pretekára a po včerajšom úspechu som bol psychicky v pohode. Od štartu ušla štvorica jazdcov, ktorých pelotón neskôr pohltil. Musím však povedať, že dnes etapu ťahal vpredu náš tím, pretože sme mali dres lídra. Posledných pätnásť kilometrov to bolo hore-dolu, menšie kopčeky, kde sa to naťahovalo,“ uviedol Sagan.

„Chalani z tímu mi veľmi pomáhali, za čo im patrí veľká vďaka. V poslednom kopčeku pred cieľom pripravoval Cancellara pozíciu pre svojho tímového kolegu Gallopina. Asi štyristo metrov pred cieľom som zaútočil, nastúpil som v tom kopci a posledných tristo metrov som išiel do cieľa sám. Som nesmierne šťastný, že sa mi podarilo zopakovať vlaňajší triumf v tejto etape a pripísať si už moje druhé tohtoročné víťazstvo. Akurát, čo ma mrzí, je to, že som v dnešnej etape chytil zápal priedušiek, ale verím, že sa dám dokopy. Štvrtková etapa je s dojazdom do prudkého kopca, čo je parketa pre vrchárov. Konkurencia je tu veľká. Nemyslím si, že budem vpredu, ale uvidíme,“ dodal slovenský cyklista.

Cyklistické preteky Okolo Ománu – 3. etapa (Nakhal Fort – Wadi Dayqah Dam, 190 km)
1. Peter Sagan (SR) Cannondale 5:06:29 h, 2. Greg Van Avermaet (Belg.) BMC, 3. Tony Gallopin (Fr.) RadioShack Leopard, 4. Alberto Contador (Šp.) Saxo-Tinkoff, 5. Marco Marcato (Tal.) Vacansoleil-DCM všetci +1 s, 6. Andrea Pasqualon (Tal.) Bardiani Valvole-CSF Inox, … 9. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step obaja +4 s
Poradie po 3. etape: 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 12:59:43 h, 2. Tony Gallopin (Fr.) RadioShack Leopard +16 s, 3. Greg Van Avermaet (Belg.) BMC +26, 4. Martin Elmiger (Švaj.) IAM Cycling +30, 5. Nacer Bouhanni (Fr.) FDJ +31, 6. Marco Marcato (Tal.) Vacansoleil-DCM +32, … 9. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +35