Šéfa srbskej mafie rozstrieľali, vypovedal proti českému mafiánovi Krejčířovi

2015

Na predmestí juhoafrického Johannesburgu bol v pondelok brutálne zavraždený srbský podnikateľ a podľa juhoafrických médií mafiánsky šéf Djordje Mihaljević. V roku 2013 vypovedal ako svedok obžaloby proti Čechovi Radovanovi Krejčířovi v kauze prania špinavých peňazí, napísal v stredu juhoafrický server The South Africa.

Štyridsaťtriročného Srba podľa vyšetrovateľov zastrelili v jeho automobile dvaja motorkári, ktorí na jednej z johannesburgských ulíc zastavili vedľa jeho auta a zasypali ho spŕškou striel. Polícia po páchateľoch pátra.

Mihaljević spoločne s Krejčířom v JAR obchodovali s drahými kameňmi a kovmi, ktoré získavali z lacno nakúpených šperkov. V roku 2013 sa ale srbský podnikateľ postavil na stranu obžaloby v kauze, v ktorej Krejčíř čelil obvineniu z prania špinavých peňazí.

V JAR bol následne toho istého roku unesený a mučený Mihaljevićov otec; polícia to spájala s Krejčířovým prípadom. Srb a jeho rodina potom z obáv o svoju bezpečnosť odcestovali do Európy, uvádzajú juhoafrická médiá.

Český mafián Radovan Krejčíř sa z väzenia sťažuje na mučenie a vykonštruovaný prípad

Česko odsúdilo Krejčířa na 15 rokov za mrežami

Krejčíř utiekol z Českej republiky pred policajným vyšetrovaním v roku 2005. V JAR žije od roku 2007 a od novembra 2013 je za mrežami. V krajine čelí rade obvinení. Jediný prípad, ktorý v JAR zatiaľ dospel k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za čo dostal 35 rokov väzenia.

Pražský vrchný súd tento rok v marci Krejčířovi právoplatne potvrdil súhrnný trest 15 rokov väzenia za pokus o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a za rad ďalších činov. Česko sa usiluje o Krejčířovo vydanie z JAR od roku 2007.