Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo finále 15. ročníka Slovakia Cupu v Nitre so Švajčiarskom 3:4 a obsadili konečnú 2. priečku. Neobhájili tak prvenstvo na turnaji Slovakia Cup z predchádzajúcich dvoch sezón. Švajčiari sa stali víťazmi podujatia po tom, čo dokázali vyhrať zápasy s Bieloruskom i domácim výberom. Po celkových triumfoch v Banskej Bystrici a Žiline tentoraz skončili hráči SR druhí, keď v sobotu večer podľahli v Nitre výberu Švajčiarska 3:4.

SK SV-4Slovakia Cup – finále:

Slovensko – Švajčiarsko 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)

Góly: 36. Gernát (Cingeľ), 37. M. Bakoš (E. Šedivý), 56. P. Čerešňák (Andrej Šťastný, Lušňák) – 2. Riat (Dave Sutter, Zangger), 9. Dave Sutter (Leone, Senteler), 29. Leone, 47. Fazzini (Hofmann)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0
Rozhodovali: Baluška, D. Konc – Výleta, J. Tvrdoň, 3505 divákov

Slovensko: Janus – Čerešňák, A. Jánošík, Čajkovský, Gernát, E. Šedivý, Švarný, Valach – Macík, Marek Slovák, T. Hrnka – A. Kudrna, Cingeľ, L. Hudáček – D. Skokan, Suja, M. Bakoš – Buc, Lušňák, A. Šťastný

Švajčiarsko: Boltschauer – Fora, Marti, Heldner, Paschoud, Dave Sutter, Guerra, P. Baltisberger – Schmutz, Walser, Jörg – Riat, Albrecht, Zangger – Ch. Baltisberger, Hofmann, Fazzini – Leone, Senteler, Herren

V bránke slovenského tímu nastúpil Jaroslav Janus a v obrane aj Juraj Valach, naopak v zostave už nefigurovali Dominik Graňák ani Marek Tvrdoň.

SK SV-3

Dianie v prvej tretine predznamenala už situácia z 2. minúty. Strelu obrancu Suttera tečoval Riat a Janus bol bezmocný – 0:1. Švajčiari sa v nasledujúcich minútach sústredili na bránenie tesného náskoku a slovenský tím mal problémy s vytváraním si šancí. Ani dve presilovky v 5. a 7. minúte nepriniesli väčší tlak domácich. Naopak v 9. minúte využil obranca Sutter, rodák z Kamerunu, dieru v obrane Slovenska a upravil na 0:2.

SK SV-2
Strelec druhého gólu obranca Sutter, rodák z Kamerunu

V druhej tretine v 24. minúte sa Buc dostal za obranu hostí, ale z nádejnej situácie vyťažil iba presilovú hru. V nej sa o kontaktný gól pokúšali Hrnka i Slovák, ale bez úspechu. Neustále povzbudzujúci diváci hnali vpred slovenský tím, no ten sa cez takticky hrajúcich Švajčiarov len ťažko presadzoval. V 29. minúte Slováci zazmätkovali v defenzíve a nedôraz brániacich Slovákov využil Leone, ktorý zvýšil už na 3:0 pre hostí. Slovenský tím ožil v závere druhej časti. V 36. minúte sa pred Bolthauserovou bránkou ocitol obranca Gernát a upravil na 1:3. Ožili aj diváci a tí druhýkrát zaburácali už o 66 sekúnd, keď Bakoš zblízka prekonal Bolthausera – 2:3.

SK SV-11

Úvod tretej tretiny priniesol hokej plný nasadenia i bojovnosti, avšak s minimom gólových príležitostí. V 47. minúte sa po chybe Kudrnu dostal k puku Fazzini a po krátkom úniku aj s dávkou šťastia prekonal Janusa – 2:4. Slováci nevzdávali boj s pevnou švajčiarskou defenzívou, no tá robila len minimum chýb. V 54. minúte Hudáček uvoľnil obrancu Čajkovského, ale jeho tvrdý pokus z nádejnej pozície minul bránku. V 56. minúte sa slovenský tím dotiahol na rozdiel gólu, keď švajčiarskeho brankára prekvapil pokus Čerešňáka – 3:4. Slovenský tím sa v závere pokúsil o vyrovnanie počas hry so šiestimi hráčmi, no vytúžený štvrtý gól už Slováci nestrelili.