Slovensko zdolalo Rusov 4 : 3

370

Odvtedy vrátane piatkového súboja v Slovnaft Arene Zimného štadióna Ondreja Nepelu (1:3) prehrali osemkrát v rade. Slováci viedli v zápase 2:0, 3:1 i 4:2, Rusi sa vždy priblížili na rozdiel gólu.

Výborný hokej, skvelý Laca a víťazný gól Šatana

Slovákom vyšiel úvod zápasu, prvý útok už v 22. sekunde dorazil bekhendom za Jeriomenka puk po Nagyovom nahodení Juraj Mikúš. Oba tímy sa snažili o rýchly a kombinačný hokej. Rusi sa tlačili smerom dopredu, Slovákov viackrát podržal Ján Laco. V 13. min Juraj Valach skvele načasoval prihrávku na Davida Skokana a ten už dorážal do odkrytej časti bránky. Slováci pozorne bránili a bez ujmy prežili aj vylúčenie Švarného.

Šatan strelil 82. gól

Druhú tretinu začali Rusi v oslabení, Širokova v ňom zastavil nedovolene Ivan Švarný a faulovaný hráč znížil z trestného strieľania na 1:2. V 25. min sa pri ďalšej presilovke zblízka presadil Ladislav Nagy, Rusi však odpovedali zásluhou Lisina o 51 sekúnd. ‘Zborná’ sa viac tlačila dopredu, slovenská defenzíva sa musela poriadne obracať. V 29. min nabil Juraj Mikúš krížom cez pásmo Šatanovi a ten strelil 82. gól vo svojej reprezentačnej kariére, čím vyrovnal doterajší rekord Jozefa Golonku.

Rusi začali tretiu časť hry veľmi aktívne, napodobili náš gól v prvej tretine a hneď po buly si vytvorili dve šance, druhú premenil Dadonov a znížil na 3:4. Slováci sa na ľade dlhšie hľadali a až po šiestich minútach vážnejšie ohrozili súperovu bránku. Šance Haščáka a Nagya sa neskončili úspechom. Slováci si dávali pozor v obrane a snažili sa nepúšťať Rusov do veľkých šancí. V závere na výsledku už nič nezmenila ani power-play Ruska.

Reprezentácia SR najbližšie nastúpi na budúci týždeň na dvojzápas vo Francúzsku, potom 24. a 26. apríla privíta v Košiciach a Poprade Fínsko a prípravné stretnutia pred majstrovstvami sveta uzavrie turnajom Slovakia Cup v Bratislave, na ktorom sa stretne s Lotyšskom a Nórskom.

Slovensko – Rusko 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
Góly: 1. J. Mikúš (L. Nagy, Stehlík), 13. D. Skokan (J. Valach), 25. L. Nagy (Šatan), 29. Šatan (J. Mikúš, K. Sloboda) – 22. Širokov (z tr. strieľania), 26. Lisin (Galuzin), 41. Dadonov (Varnakov, J. Medvedev)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Baluška – J. Tvrdoň, Kacej, 6409 divákov

Slovensko: J. Laco – K. Sloboda, Stehlík, Štajnoch, Švarný, Čerešňák, J. Brejčák, J. Valach, V. Mihálik – Šatan, J. Mikúš, L. Nagy – Bartek, Špirko, Lapšanský – Marcel Haščák, A. Šťastný, M. Bakoš – D. Skokan, Lušňák, Lunter

Rusko: Jeriomenko – Čudinov, Rukavišnikov, Zajcev, A. Mironov, Grigoriev, Tokranov, Kutuzov, J. Medvedev – K. Petrov, Šipačov, Dadonov – Prochorkin, I. Zubov, Širokov – Lisin, Galuzin, Kugryšev – Varnakov, Malychin, S. Kalinin