Petr Benda si za zastrelenie Róma za volantom dodávky na chomutovskom sídlisku odpyká sedem rokov väzenia. Pražský vrchný súd dnes na základe mužovho odvolania zrušil pôvodný rozsudok, ktorý poslal páchateľa za mreže na 12,5 roka. Dnešný verdikt je právoplatný. Benda sa obhajoval okrem iného tým, že strieľal v nutnej obrane. Rómsky vodič pred streľbou narážal do ľudí a iných áut. Podľa justície vražda nemala rasový podtext.

„Išlo jednoducho o zbrklé, skratové jednanie, o zle vyriešenú situáciu,“ vysvetlil predseda odvolacieho senátu Martin Zelenka, prečo vrchný súd vyhodnotil čin na rozdiel od ústeckého krajského súdu ako prostú vraždu, nie vraždu spáchanú s rozmyslom. Bendovi tak hrozilo desať až 18 rokov. Vrchný súd mu uložil trest pod zákonnou sadzbou, pretože zohľadnil jednak Bendovú bezúhonnosť, jednak „isté spolu zavinenia zo strany poškodeného“.

 Obeť bola pod vplyvom  alkoholu a marihuany 

Incident sa stal vlani 27. mája okolo 3:00 v noci v Jirkovskej ulici pri bloku panelových domov. Bendu predtým informovala jeho matka o tom, že vonku niekto naráža do áut a pravdepodobne aj do ľudí. Muž pri pohľade z okna uvidel idúci striebornú dodávku. Potom si nabil legálne držanú zbraň a zbehol pred dom, kde bez varovania vystrieľal celý zásobník na kabínu vodiča.

Roma za volantom Benda niekoľkokrát zasiahol, okrem iného do hrudníka a chrbta. Vodič na následky ťažkých zranení zomrel, strelec na mieste počkal na políciu. Kým Benda bol triezvy, obeť bola pod vplyvom alkoholu a marihuany.

Svedkovia neskôr potvrdili, že zabitý vodič predtým zrazil družku svojho strýka a nabúral niekoľko áut. Dodávka však v čase streľby išla len rýchlosťou chôdze a nikoho neohrozovala.

Strelec zastrelil šoféra dodávky, ktorý narážal do ľudí a aut v domnení, že ide o teroristu

Benda doteraz nebol trestaný, k činu sa priznal a na jeho objasnení spolupracoval s políciou. Jedinou priťažujúcou okolnosťou bolo to, že sa streľbou dopustil dvoch trestných činov – vraždy a poškodenie cudzej veci, teda dodávky. V odvolaní sa muž žiadal, aby sa celá kauza vrátila na krajský súd na doplnenie dokazovania.