Švédsko: Laureát Nobelovej ceny pomáhal párom pri liečbe neplodnosti

377

Prinášame niekoľko faktov o plodnosti a asistovanej reprodukčnej technológii, vrátane oplodnenia mimo tela matky, in vitro:

* Oplodnenie v skúmavke (in vitro, IVF) je metóda asistovanej reprodukcie, ktorá zahŕňa spojenie ľudského vajíčka so spermiou mimo tela matky, v laboratórnych podmienkach.
* Každý šiesty pár vo svete prežil alebo prežíva nejaký problém s neplodnosťou, minimálne raz počas reproduktívnej fázy svojho života. Neplodnosť, ktorá trvá najmenej 12 mesiacov, trápi v priemere deväť percent žien celého sveta vo vekovej kategórii 20-44 rokov.
* Louise Brownová prišla na svet ako prvé dieťa zo skúmavky 25. júla 1978 v Británii. Odvtedy prišli na svet s metódou asistovanej reprodukčnej technológie (ART) asi štyri milióny detí.
* Plodnosť u žien s približujúcou sa menopauzou sa znižuje. Všeobecne sa považuje za najplodnejšie obdobie u žien vek od 20 do 25 rokov. Väčšinu umelých oplodnení ART absolvujú ženy od 30 do 39 rokov.
* Dlhoročné štúdie dokázali, že deti „zo skúmavky“ sú rovnako zdravé ako ostatné deti.
* Louise Brownová a niekoľko ďalších detí „zo skúmavky“ už priviedli na svet vlastné deti. To je zrejme najlepší dôkaz bezpečnosti a úspešnosti metódy asistovanej reprodukcie.