informoval sponzor Rapaportovej Red Bull.
Jedna z najlepších svetových freeriderových lyžiarok Matilda Rapaportová zomrela.
Strávila pod snehom cez 30 minút a aj napriek intenzívnej starostlivosti lekárov zomrela v pondelok večer na poškodenie mozgu spôsobené nedostatkom kyslíka. Lavína lyžiarku zastihla v rezorte Farellones pod masívom Cerro El Plomo tesne po mohutnej snehovej búrke.
MatildaRapaport2
Matilda pred krkolomným zjazdom
„Matilda bola neskutočnú inšpiráciou pre ostatné extrémne lyžiarky, posúvala hranice športu. Nič nebrala za isté a bola vďačná za príležitosti, ktoré dostala,“ povedal lyžiarskemu magazínu Powder fotograf Mattias Fredriksson, ktorý bol natáčanie v Andách prítomný.
„Nenachádzam slová. Je to strašne nefér, že najlepší ľudia nás opúšťajú príliš skoro,“ nechal sa počuť lyžiar Johan Jonsson, ktorý sa ako rodinný priateľ zúčastnil svadby Rapaportovej a slalomára Mattias Hargina tento rok v máji.
Rapaportová lyžovala od detstva, do jazdy v prašane medzi horskými velikánmi sa zamilovala v dvadsiatich. V roku 2013 sa kvalifikovala do Freeride World Tour, kde obsadila druhé miesto. V tom istom roku vyhrala prestížne Verbier Extreme, kde štartovala na divokú kartu.
Švédska lyžiarka sa významnou mierou zaslúžila o propagáciu ženského freeskiingu, natočila niekoľko filmov. Snímka Shades of Winter PURE, kde hrala hlavnú úlohu spolu s rakúskou freeriderkou Sandrou Lahnsteinerovou, uviedla osobne v decembri 2014 v Prahe v rámci 11. ročníka Medzinárodného festivalu alpinizmu.

Trailer k filmu Shades of Winter PURE:
Matilda Rapaportová zomrela takmer presne dva roky po tom, čo v Čile zahynuli po zasypaní lavínou dvaja z najlepších svetových freeriderov, Kanaďan Jean-Phillippe Auclair a Švéd Carl Andreas Fransson.
V decembri 2015 zverejnil lyžiarsky magazín Powder článok o tom, že profesionálny freerideri v horách príliš riskujú. Matilda Rapaportová bola na obálke.