TATRY: Horskí záchranári pomohli aj druhému z českých horolezcov spod Gerlachu

Jeden z nich dokonca spadol Batizovskou próbou až do Batizovskej doliny, pád však prežil.

1167

Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že druhý z horolezcov mal potom problémy zísť dole, bol dezorientovaný a v zlom počasí mu hrozilo podchladenie. Horskí záchranári preto začali vystupovať Batizovskou próbou, záchrannú akciu však skomplikovalo počasie, pretože fúkal vietor, bolo už čerstvo nasnežené a začali padať lavíny. Počas výstupu záchranárov spadla okrem iných veľká lavína v Batizovských žľaboch.

Na miesto udalosti sa predtým dvakrát pokúšal prísť aj vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air – Transport Europe, avšak pre zlé poveternostné podmienky sa mu nepodarilo horolezca z miesta evakuovať. Po výstupe našli záchranári muža bez zranení, bol schopný pohybu, ale sám by dole nezostúpil. Podľa informácií z HZS sa nachádzal asi 100 výškových metrov nad miestom, ktoré sa nazýva Okno. Tam ho naviazali a spolu s ním museli pomaly zlaňovať dolu Batizovským žľabom vo veľmi ťažkom teréne do doliny.

Túto cestu záchranári zvolili aj preto, lebo pri ich výstupe tam spadla lavína, čím nevystavili život zachraňovaného ďalším možným padajúcim lavínam. Počasie záchrannej akcii stále neprialo, začalo aj mrholiť. Napokon takmer po šiestich hodinách zišli príslušníci HZS aj s postihnutým k Batizovskému plesu a odtiaľ pokračovali turistickým chodníkom na Sliezsky dom.

Druhý z horolezcov, ktorý prežil pravdepodobne približne 900-metrový pád do Batizovskej doliny, sa podľa HZS druhýkrát narodil. Hospitalizovaný je na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v popradskej nemocnici. Má vážne poranenia hlavy, hrudníka, brucha a pravého predkolenia.