Tenis: Hantuchová postúpila v San Diegu do 2. kola, Cibulková neuspela – SÚHRN

655

V úvodnom kole si poradila s nasadenou osmičkou Francúzkou Marion Bartoliovou za 2:22 h v troch setoch 3:6, 7:6 (3) a 6:4. Slovenská dvojka Dominika Cibulková prehrala s wimbledonskou finalistkou a nasadenou trojkou Ruskou Verou Zvonarevovou po takmer dvaapolhodinovom boji v troch setoch 0:6, 6:3 a 4:6.
Hantuchová čelila v dueli s Bartoliovou v druhom sete za stavu 4:5 pri vlastnom podaní trom mečbalom, no odvrátila ich a vynútila si tajbrejk, v ktorom slávila úspech. V rozhodujúcom sete si slovenská jednotka vybudovala náskok 5:2 a hoci Bartoliová ešte znížila na 4:5, Hantuchová už zápas dotiahla do úspešného konca. Pri podaní Francúzky premenila hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu s bývalou wimbledonskou finalistkou na 4:1. V dueli o postup do štvrťfinále nastúpi Hantuchová vo štvrtok proti Číňanke Ťie Čeng, s ktorou má aktívnu bilanciu 2:0. Vlani vo Wimbledone i v roku 2008 v Indian Wells ju zdolala v dvoch setoch. Zverenka španielskeho trénera Carlosa Cuadrada má v San Diegu už teraz istú prémiu 8800 dolárov a 60 bodov do rebríčka WTA.
Hantuchová po triumfe nad Bartoliovou žiarila spokojnosťou. „Som veľmi štastná, že sa mi podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a postúpiť do 2. kola silne obsadeného turnaja. V prvom sete hrala Marion neskutočne dobre, nerobila prakticky žiadne chyby a mala 90-percentnú úspešnosť prvého podania. Aj v druhom sete výborne servovala a za stavu 5:4 mala pri mojom podaní tri mečbaly. Skvele som však zabojovala, po neskutočných výmenách sa mi ich podarilo odvrátiť a po úspešnom tajbrejku som už bola na koni. Vedela som, že čím bude zápas dlhší, tým pre mňa lepšie, lebo fyzicky som mala navrch. Víťazstvo nad Bartoliovou si veľmi cením, veď Marion bola pred týždňom v Stanforde vo štvrťfinále a na Wimbledone sa dostala do osemfinále,“ povedala pre TASR Hantuchová, ktorá 2. kole proti Ťie Čeng čaká ťažký duel. „Oba doterajšie zápasy som síce vyhrala, no boli veľmi tesné. Ťie Čeng je veľmi nepríjemná hráčka a v tomto roku sa ohromne zlepšila, na Australian Open bola v semifinále. Hrá veľké priamky, dobre sa na dvorci pohybuje. Musím sa snažiť presadiť mojou hrou,“ dodala Hantuchová.
Cibulková sa po nevydarenom prvom sete v ďalšom priebehu zápasu so Zvonarevovou zmobilizovala a favorizovanej svetovej deviatke bola vyrovnanou súperkou. V treťom sete dokázala znížiť z 2:5 na 4:5, ked odvrátila sedem mečbalov, no v desiatom geme ju opäť nepodržalo podanie. Zvonarevová tak nadviazala na triumf nad Cibulkovou zo štvrťfinále turnaja o Kremeľský pohár v Moskve z roku 2008. Slovenka si zo San Diega odnáša prémiu 4800 dolárov a 1 bod do rebríčka WTA.
Cibulkovú po skončení zápasu mrzelo, že sa jej na začiatku rozhodujúceho setu nepodarilo potvrdiť brejk. „Mala som šancu viesť 2:0, no nedorazila som ju a dovolila som Zvonarevovej spamätať sa, čo bola veľká chyba. Za stavu 2:5 som ešte zabojovala, odvrátila som sedem mečbalov, no v koncovke sa presadila súperka. Začiatok zápasu mi vôbec nevyšiel, bola som pomalá, Zvonarevová ma tlačila a tak som si za stavu 0:3 nechala zavolať trénera. Bolo jasné, že niečo robím na kurte zle a musím to zmeniť. Hoci som v prvom sete napokon inkasovala „kanára“, moja hra sa postupne zlepšovala a od začiatku druhého setu som mala navrch. Viac som riskovala, darilo sa mi ju zatlačiť. Ešte raz škoda úvodu tretieho setu. V San Diegu som mala zo svojej hry lepší pocit ako pred týždňom v Stanforde. Od zápasu so Zvonarevovou sa musím odraziť a na ďalších turnajoch americkej série hrať ešte agresívnejšie,“ povedala pre TASR Cibulková, ktorá sa zo San Diega v piatok presúva do Cincinnati.
Zvonarevová priznala, že Cibulková bola tvrdým orieškom. „Bol to veľmi ťažký zápas. Začala som naozaj veľmi dobre, no Dominika potvrdila, že je obrovskou bojovníčkou. Od začiatku druhého setu začala hrať oveľa agresívnejšie a uvoľnenejšie. V treťom sete to bol boj o každú loptičku,“ povedala pre oficiálnu stránku WTA Zvonarevová, pre ktorú je turnaj v San Diegu prvým súťažným vystúpením od Wimbledonu.

dvojhra – 1. kolo:
Daniela HANTUCHOVÁ (SR) – Marion Bartoliová (8-Fr.) 3:6, 7:6 (3), 6:4, Vera Zvonarevová (3-Rus.) – Dominika CIBULKOVÁ )SR) 6:0, 3:6, 6:4