Ozbrojený muž pred poludním zajal dvadsiatku zákazníkov v supermarkete v meste Trebes na juhu Francúzska. Potom je podľa agentúry Reuters prepustil, vnútri supermarketu ale zostával jeden zadržaný policajt. Podľa médií sa muž hlásil k Islamskému štátu a požadoval prepustenie teroristu Salaha Abdeslama, jediného preživšieho z atentátov v Paríži. Po troch hodinách ho policajti zneškodnili.

Muž bol vraj ozbrojený pištoľou, nožom a granátmi. Počas dňa zabil celkom tri obete, ďalší traja zostávajú v kritickom stave.

Útočník sa volal Redouane Lakdim, pochádzal z Maroka a mal dvadsaťšesť rokov. Bol niekoľkokrát zatknutý za drobné delikty. Pri útoku v trebeskom supermarkete sa prihlásil k Islamskému štátu a požadoval prepustenie teroristu podozrivého z parížskych útokov Salaha Abdeslama.

„Allah akbar! Zbombardujete Sýrii, zomriete!“ Kričal podľa prepustených rukojemníkov Lakdim, keď vbehol do obchodu. Približne hodinu držal v supermarkete asi dvadsiatku rukojemníkov, než sa polícii podarilo ho presvedčiť, aby ich prepustil a výmenou za štyridsaťpäťročného žandára. Ten s ním potom cez dve hodiny zostal v obchode sám.

Miestna polícia prípad rýchlo prenechala protiteroristickej jednotke, informovala televízia LC1. Podľa informácií denníka le Figaro boli na miesto povolané tri policajné helikoptéry.

Na miesto potom žandári podľa denníka La Depeche doviezli aj matku útočníka aj niekoľko jeho blízkych. Po troch hodinách polícia zasiahla a útočníka zastrelila. Pri zásahu boli zranení traja policajti, vrátane policajta, ktorý sa nechal vymeniť za rukojemníkov.

Podľa médií zomreli v supermarkete dve osoby, mäsiar a jeden zo zákazníkov. Ďalší ľudia vraj boli zranení, z čoho jeden vážne.

„Nejaký muž začal kričať a strieľať niekoľkokrát za sebou. Schoval som sa za dvere od chladničky a kričal na ďalších ľudí, nech sa kryjú. Bolo nás desať a zostali sme vnútri asi hodinu. Potom zaznelo niekoľko ďalších výstrelov a my sme vyšli zadným východom. Kričal Allah neviem čo ďalej, nevidel som ho,“ uviedol po svojom prepustení jeden z rukojemníkov pre server FranceInfo.

Pár hodín po útoku sa k nemu prihlásil Islamský štát a Lakdima uznal za bojovníka kalifátu. Nedodal však žiadne dôkazy, ktoré by spojenie útočníka s islamskými radikálmi spájal.

Podľa ministra vnútra Gérarda Collomb bol útočník francúzskym úradom známy kvôli drobným zločinom, avšak nebol považovaný za nebezpečného islamistu. Minister vnútra sa domnieva, že piatkové dráma na juhu Francúzska bolo dielom jednotlivca.

Ďalšie dve obete v Carcassonne

Denník La Depeche uviedol, že pred prepadnutím v supermarkete prišiel o život jeden človek a druhý bol zranený. Útočník zabil vodiča, keď ho okrádal o automobil. Spolujazdcovi sa podarilo prežiť.

Z doterajších správ vyplýva, že útočník najskôr pri krádeži auta v Carcassonne zastrelil vodiča a zranil ďalšieho pasažiera. Následne sa vydal na 20 minútovú jazdu do Trebes, kde zomreli ďalší dvaja ľudia a strelec tu držal niekoľko rukojemníkov v obchode reťazca Super U. Podľa starostu Trebes Erica Menassiho pri vstupe do supermarketu kričal „Alláhu akbar (boh je veľký), všetky vás zabijem! „.

Z ukradnutého vozidla potom Lakdim strieľal na skupinu štyroch policajtov, ktorí sa vracali z tréningu. Strelec vypálil päť guliek, ale zasiahol len jedného zo strážnikov. Potom z miesta unikol. Policajt podľa lekárov prežije, guľka však minula srdce len o tri centimetre.
Pätnásť minút po útoku na policajtov začal incident v supermarkete Super U v meste Trebes neďaleko od Carcassonne, kde útočník zabil dvoch ľudí.

Práve teraz: Teror na juhu Francúzska! Islamista drží rukojemníkov v supermarkete

Šéf policajných odborov Bruno Bartoccetti uviedol, že všetky tri udalosti sú prepojené. Ukradnutým automobilom, z ktorého sa strieľalo na policajtov, totiž útočník prišiel k supermarketu.
Podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý bol v piatok na rokovaní v Bruseli, teroristická hrozba stále neopadla. Rodinám pozostalých vyjadril na tlačovej konferencii úprimnú sústrasť.