Ako vajce vajcu sa známemu televíznemu seriálu podobá skutočný príbeh vraždy nevinnej dôchodkyne Angely Spence-Shawovej z tichého mestečka Little Compton v najmenšom americkom štáte Rhode Island. Nielen že má rovnaké meno s hlavnou predstaviteľkou seriálu Angelou Lansburyovou, ale dokonca jej druhý manžel sa volal Peter Shaw, presne tak, ako filmový manžel amatérskej kriminalistky na dôchodku. Dokonca aj miesto hrozného činu, pobrežné letovisko Little Compton na konci tichého polostrova, veľmi silno pripomína Cabot Cove, tiché mestečko v Novom Anglicku, ktoré je fiktívnym domovom hlavnej predstaviteľky televízneho seriálu.
Herečka Angela Lansburyová v úspešnom televíznom seriáli To je vražda, povedala.
Čo sa vlastne v Little Comptone stalo? Presne 29. mája tohto roku otriasol ospalým sídlom s 3500 dušami hrozný čin – 66-ročnú dvojnásobnú vdovu Angelu Spence-Shawovú našli v jej dome zavraždenú. Ležala v napustenej vani plnej vody, mala prerazenú lebku tupým predmetom a vrah ešte pre istotu hodil k telu do vane zapnutý elektrický sušič vlasov a pustil naplno oba kohútiky s vodou. Odišiel z domu bez toho, aby čokoľvek zobral. Hrozný čin odhalil na druhý deň sused, ktorý si všimol, že spod dverí malého, starostlivo udržiavaného domčeka medzi luxusným trávnikom miestneho golfklubu a lodenicou prepychových výletných jácht vytekajú prúdy vody.

Kto mohol mať záujem na smrti tak nevinnej a všeobecne váženej osoby, akou bola Angela Spence-Shawová? Patrila k neúnavným organizátorom miestnej charity, stala sa prezidentkou miestneho spolku záhradkárov, organizovala spoločenský život v obci. Vždy usmievavá, milá, ochotná pomôcť…
Vražda vyvolala v mieste, kde ľudia svoje domy nezamykali a kľúče od zapaľovania nechávali v autách, obrovský šok. Miestni policajti, ktorí nevyšetrovali vraždu už plných 34 rokov, vypočuli stovku miestnych obyvateľov, ale márne. Existujú dve teórie, z ktorých ani jednu sa nepodarilo doposiaľ ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Miestni optimisti tvrdia, že starú ženu mohol zabiť len niekto cudzí, kto sa potĺkal po Little Comptone s cieľom ukradnúť čo uvidí a stará žena ho prekvapila príchodom domov. Prečo však potom nič neukradol? Zľakol sa, že ho krádež pomôže usvedčiť?
Druhá teória vzhľadom na spôsob vraždy tvrdí, že Angelu musel zabiť niekto, kto veľmi dobre poznal miestne pomery a koho zrejme aj ona dobre poznala. V takomto prípade však zostáva najväčšou záhadou motív a podozrivými sa stávajú automaticky všetci obyvatelia sporiadaného mestečka.
Tak či onak, obyvatelia Little Comptonu teraz prežívajú bezsenné noci a obávajú sa o svoj život. „Niečo podobné sme tu už dlho nezažili a neviem, kedy sa z toho všetci spamätáme,“ tvrdí miestny šerif Harold Brooks. „Násilie sme doposiaľ poznali iba z televízie.“
Okrem iného aj zo seriálu To je vražda, povedala…