TOP: Miliardár Howard Hughes dožil život v dobrovoľnej samote

1368

Miliardár Howard Hughes uskutočnil pred 83 rokmi 19. januára 1937 cezkontinentálny rekordný let.

Na jednoplošníku prekonal vzdialenosť z Los Angeles do Newarku v USA za 7 hodín, 28 minút a 25 sekúnd.

Let uskutočnil v lietadle vyrobenom v jeho vlastnej firme Howard Aircraft založenej v roku 1932. Dosiahol na ňom rekordnú rýchlosť 332 míľ za hodinu (534,3 km/h). Keď v Newarku pristál a presvedčil sa, že ho zaregistrovali, opäť vzlietol a zakrúžil nad letiskom. Potom definitívne pristál, vystúpil z lietadla a nechal sa osláviť ováciami.

Letecká škola Lufthansy vedela o depresiách kopilota zrúteného airbusu

Miliardár Howard Hughes bol podnikateľom vo vrtnom priemysle. V roku 1922 sa po smrti rodičov stal jediným dedičom impéria a úspešne ho zveľadil. Okrem toho sa venoval filmovej produkcii a bol náruživým letcom. Mal veľmi rád ženy s pekným poprsím, bol milencom sexy hollywoodskych herečiek, napríklad Kathariny Hepburnovej. S veľkou vášňou sa oddával lietaniu a dosiahol v tomto odbore niekoľko rekordov. Prežil viacero vážnych leteckých havárií, ale konštrukcii lietadiel sa venoval naďalej. V roku 1953 založil v Marylande inštitút (Howard Hughes Medical Institute) zameraný na výskum v oblasti biomedicíny. Neskôr sa u neho začalo prejavovať duševné ochorenie a uzavrel sa pred ľuďmi.

Howard Hughes zomrel v roku 1976 na palube lietadla, ktoré ho malo dopraviť do nemocnice, ako 70-ročný excentrický starec, ktorý v zrelom veku podľahol schizofrénii. Bývalý enormne úspešný podnikateľ, filmový producent a letec strávil dobrovoľne posledné desaťročia svojho života osamote v temných miestnostiach, sťahujúc sa z miesta na miesto, posadnutý strachom pred chorobami. Fyziognómiu mal hladovaním natoľko zmenenú, že jeho totožnosť potvrdili až odtlačky prstov.

Lietadlo z Kostariky do Mexika nemohlo odletieť, pretože piloti boli "nacenganí"

Časť životného príbehu Howarda Hughesa sa stala námetom pre film Letec (The Aviator), uvedený na filmové plátna v roku 2004 s hercom Leonardom DiCapriom hlavnej úlohe.

Leonardo DiCaprio premení svoj ostrov na luxusný ekologický rezort