Osudy prominentov z ríše zvierat dojímali tento rok milióny ľudí

682

Zvieracie hviezdy mali tento rok milióny fanúšikov. Ľudí dojímal ich osud a žialili, keď zomreli.

Ľadový medveď Knut, škúliaca vačica Heidi, zatúlaná krava Yvonne či zablúdený tučniak Happy Feet sa stali ozajstnými prominentmi.

Kým niektorým ľuďom mediálny rozruch liezol na nervy, iní príbehy zvierat považovali takmer za ľudské osudy. Z milého bieleho medvieďaťa, narodeného v berlínskej zoo v roku 2006, vyrástol priam štátny symbol.

Knuta opustila jeho matka, z fľašky ho kŕmil ošetrovateľ Thomas Dörflein. Medveď uhynul a Dörflein zomrel. Bol to príbeh siroty, ktorá zažíva nespravodlivosť sveta ešte skôr, ako tomu rozumie.

O medvedie mláďa sa zaujímala aj medzinárodná tlač, na Knuta sa prišlo pozrieť viac ako 11 miliónov ľudí. Na jar zomrel na zápal mozgu, možno trpel už mesiace. Patologička vysvetlila, že smrť bola neodvratná – prišla by skôr či neskôr.

V septembri museli dať v zoo v Lipsku utratiť škuľavú vačicu Heidi, ktorá predpovedala víťazov pri rozdávaní Oscarov. Možno práve malá očná chyba – škuľavé oči – urobili vačicu takou obľúbenou. Posolstvo bolo jasné, nikto nie je bezchybný, práve naše nedostatky nás robia svojskými.

Ako hrdinský epos zo zvieracej ríše bolo letné dobrodružstvo zatúlanej kravky Yvonne. Nazvali ju „kravou, ktorá chcela byť srnou“. Yvonne ušla a začala žiť v lese, jej hľadanie sledovali médiá. V teréne pátrali tímy ľudí, nasadili helikoptéry.
Na konci sa však Yvonne jej húževnatosť vyplatila. Neskončila na bitúnku, ale vo zvieracom útulku. Morálne poučenie z príbehu spočíva v tom, že kto ide svojou vlastnou cestou, nájde svoj pokoj.

Tučniak Happy Feet mal, napriek svojmu menu, menej šťastia. V septembri zablúdil na Nový Zéland, kŕmil sa pieskom, ktorý považoval za sneh. Veterinári ho vypustili naspäť do oceánu s vysielačom signálu, až kým sa spojenie neprerušilo. Predpokladalo sa, že došlo k najhoršiemu.

Happy Feet bol postavou symbolizujúcou bytosti bez domova, osamelé, stratené. Ktovie, snáď našiel cestu späť a vysielač na otvorenom mori jednoducho zlyhal.
Knut, Heidi, Yvonne, Happy Feet boli zvieratami, ktorých príbehy poskytli námety na filmy, dojali ľudí na celom svete. Ochranári ale považujú poľudšťovanie zvierat za nanajvýš problematické. Zvierací miláčik médií pre rok 2012 sa však aj tak objaví.