Tradičné oberačkové slávnosti budú v Pezinku už tento víkend

367

Ich súčasťou bude degustácia špičkových vín z Malokarpatskej oblasti, ponuka miestnych gastronomických špecialít a bohatý kultúrny program.
Pezinské vinobranie 2010 sa uskutoční v dňoch 24. až 26. septembra. Jeho hlavná časť sa začne v piatok o 17.00 h typickým „prvým dúškom“. Atrakciou bude i nedeľňajší alegorický sprievod so začiatkom o 11.00 h. Na jesennej oslave práce tunajších vinárov a vinohradníkov sa počas troch dní o zábavu postarajú početné folklórne i tanečné skupiny a interpreti populárnej hudby. Vystúpia aj hostia z družobných pezinských miest. K sprievodným podujatiam patrí 10. ročník Celoslovenského zjazdu karavanistov, 7. ročník súťaže v hasičskom športe o Putovný pohár mesta Pezinok a tiež početné výstavy výtvarníkov, keramikárov či sochárov.
Prvé správy o pezinských slávnostiach oberačiek pochádzajú z 13. storočia. Počas hospodárskej recesie na prelome 19. a 20. storočia sa začiatky oberačiek slávili iba vo viechach. V roku 1934 mestská rada rozhodla o obnovení pezinských vinobraní. Tesne pred druhou svetovou vojnou sa táto tradícia prerušila a až v roku 1958 sa začali organizovať nové malokarpatské vinobrania. Do roku 2004 sa v ich zabezpečovaní striedal Pezinok s Modrou. Odvtedy sa usporadúvajú oberačkové slávnosti v Pezinku každý rok.