Tragédia v Čechách. Matke priniesli na dojčenie mŕtve dieťa!

2984

Novorodený chlapček mal ešte len 19 hodín, keď ho priniesli matke v benešovskej nemocnici na dojčenie. Dieťa malo namodralú tvár a nedýchalo. Tou dobou už bolo s najväčšou pravdepodobnosťou mŕtve a oživiť sa ho bohužiaľ nepodarilo. Prípadom sa zaoberala polícia, ktorá dospela k záveru, že personál nemocničného zariadenia nepochybil. Rodičia nesúhlasia, ale nemajú silu ďalej protestovať.

Žena mala termín pôrodu až za mesiac, ale sťažovala sa na bolesť obličiek. Doktori radšej vyvolali pôrod skôr – už v januári 2017. Chlapček sa pri ňom pridusil pupočnou šnúrou, ale inak malo všetko dopadnúť dobre, uviedla MF Dnes.

Po pôrode sestra položila chlapca matke na hruď a po chvíli ho odniesla na prehriatie na špeciálne lôžko. Na dojčenie ho priniesla asi ešte trikrát. Večer však nastali komplikácie. Chlapec zvracal a sestry si ho nechali cez noc na izbe.

Druhý deň ráno ho zdravotníčka priniesla matke späť. Ten okamih zmenil všetko. Dieťa sestra položila vedľa matky a tá sa hneď zdesila. Malo modravú tvár a nedýchalo. Sestra bábätko vzala a bežala za lekárom, bolo však už neskoro.

Podľa polície nikto z personálu za smrť dieťaťa nemôže. „Nebolo zistené cudzie zavinenie,“ oznámila teraz policajná hovorkyňa Eva Stulíková po ukončení vyšetrovania. Rodičia sú pritom presvedčení, že ich syn bol mŕtvy už vo chvíli, keď ho sestra priniesla. Boj však už vzdali.

„Vzdávame to, už chceme mať pokoj,“ povedal otec dieťaťa. Od sťažnosti na výsledok vyšetrovania ho odradil aj jeho právnik. „Hovoril, že je tam síce veľa vecí zle vyšetrených, ale ak podáme sťažnosť, že to bude beh na dlhú trať. Potiahne sa to roky a len nás to bude stáť veľa nervov a peňazí za posudky,“ dodal otec.

Ani sestry pritom nechápali, čo sa s chlapcom stalo. Vysvetlenie, prečo sa nespustil alarm na kontrolu dychu, nie je jasné. „Alarm na výhrevnom lôžku, ktorý je normálne počuť cez dvoje dvere sa tentoraz nespustil. Neviem, nechápem,“ uviedla jedna zo zdravotníčok neskôr na polícii.

Úmrtie novorodenca skúmala aj sama nemocnice. „Vykonali sme nadstavbové a nadštandardné prevádzkové opatrenia, aby sme podobný nešťastný prípad, ktorý zrejme súvisí s možným náhlym úmrtím alebo vrodenou vadou, do budúcnosti mohli eliminovať,“ povedal hovorca nemocnice Petr Ballek.

„Celý prípad považujeme za nešťastnú udalosť, ktorej je nám samozrejme z ľudského hľadiska veľmi ľúto a súcitíme s rodinou,“ dodal Ballek. Manželia teraz čakajú ďalšie bábätko. „Na kontroly už ale chodíme do Apolinára,“ uzavrel muž, ktorý chce pre svoju nastávajúcu ratolesť to najlepšie.