Kde si dať najväčší pozor na krádeže? V Londýne, Ríme alebo Prahe

Kde sa turisti najviac obávajú kriminality? Áno, existujú neslávne preslávená mesta, ako je venezuelský Caracas alebo juhoafrické Kapské Mesto, kam ale zase toľko turistov nejazdí, napísal novozélandský spravodajský server Stuff.co.nz. A potom sú miesta, ktoré turistov priťahujú – a s nimi aj zlodejov. Z európskych miest to vraj platí predovšetkým pre Rím, Londýn, Barcelonu či Prahu.

Násilná kriminalita klesá

Zatiaľ čo vo väčšine sveta klesá násilná kriminalita, ktorá sa napríklad v Spojených štátoch od 90. rokov znížila o 32 percent (a v najväčších mestách dokonca o 64%), o to väčší pozor si treba na niektorých miestach dávať na drobnú kriminalitu, predovšetkým krádeže, dodal Stuff.co.nz.
Na špici pomyselného rebríčka sa ocitlo vietnamské Hočiminovo Mesto, kde zlodeji používajú originálny spôsob – kabelky a batohy prehodené cez plece nič netušiacich turistov kradnú za jazdy na malej motorke či skútri. Dobrou správou je, že zvyčajne chcú len hotovosť – batoh so všetkým ostatným obsahom vrátane chytrých telefónov potom končí na najbližšej policajnej stanici, kde sa dá batoh s trochou šťastia nájsť.
S tým sa v Európe počítať nedá; ak je v ukradnuté taške laptop, často ešte počas noci putuje do zahraničia, kde mu vymažú pamäť a obratom ruky ho predajú. Napríklad v Londýne nie je človek v bezpečí pred zlodejmi v lacnej reštaurácii a ani v Ritzi. Avšak medzi najrizikovejšie miesta patrí Stratford v oblasti niekdajšej olympijskej dediny a obrie nákupné stredisko Westfield na Shepherd ‘s Bush.

Vreckári v Ríme vedú

Obyvatelia Ríma tvrdia, že ich povesť talianskej metropoly kriminality je nezaslúžená – v Taliansku je veľa podstatne horších miest, napríklad Neapol. Ovšem že Rím je preslávený špecifickou sortou kriminality – kradnutím.
V prepočte na počet obyvateľov je ale najhorším miestom Vatikán, kam sa sťahujú vreckový zlodeji, aby turistom odľahčili o peňaženky. Je prekvapujúce, že sa nebojí božieho hnevu.
V Prahe nájdete veľa nápisov: „Pozor na vreckárov“, aj varovanie pred vykradnutím áut: „Nenechávajte cennosti na sedadle.“ Napríklad vlani sa v Prahe odohrala viac ako polovica vreckových krádeží z celého Česka. Miestne vreckárske gangy, ktoré mnohokrát pochádzajú z rôznych krajín, používajú vynaliezavé spôsoby, ako obeť rozptýliť, vrátane detí s nevinnými tváričky. Magnetom pre vreckové krádeže sú oblasti Václavského a Staromestského námestia, píše novozélandský server.

Obliekajte ako miestny

Napriek vyššie uvedenému sa podľa serveru stále oplatí tieto (aj iné) miesta navštíviť. Len je potrebné prijať toľko predbežných opatrení, ako je možné: v prvom rade sa obliekajte ako miestny, nie ako turista. Uzavrite cestovné poistenie. Opasok na peniaze síce môže byť trochu nepohodlný, ale je to najbezpečnejšie miesto, kde uchovať cennosť.
Na verejnosti nevyťahujte peňaženku, a ak musíte nosiť kabelku, držte ju tesne pri tele. Obzvlášť opatrní buďte v preplnených vlakoch, autobusoch a metra. Zapíšte si číslo IMEI svojho telefónu a sériové číslo laptopu. Aj keď sa polícii nepodarí nič vypátrať, krádež je potrebné nahlásiť.
A ak v niektorých krajinách, ako je Francúzsko či Česko, musia so sebou novozélandskí  turisti neustále nosiť pas, potom jeho fotokópie pasu uložená v hoteli pomôže pri vydaní náhradného cestovného dokladu v prípade krádeže, dodáva server Stuff.co.nz.