V Malajzii niekto zabudol tri obrie boeingy, majiteľa hľadajú inzerátom

840

Letisku v Kuala Lumpur došla trpezlivosť s tromi zaparkovanými boeingami, ktorých majiteľa sa už niekoľko mesiacov nedarí dohľadať. Výzvu na vyzdvihnutie strojov vytlačili aj malajzijské noviny. Letisko hrozí, že či sa majiteľ do 14 dní neprihlási, tak lietadla predá.

„Tiež neznášate ten pocit, keď zabudnete, kde ste nechali svoj Boeing 747-200FG?“ Uvádza kuriózne kauzu web CNN. Hneď tri tieto lietadlá totiž ktosi zanechal na ploche malajzijského medzinárodného letiska v Kuala Lumpur.

K nájdeniu vlastníka opustených boeingov nepomohli ani identifikačné znaky. Podľa nich síce patria spoločnosti Air Atlanta Icelandic, tá však tvrdí, že stroje už dávno predala. Obrie stroje odvtedy údajne ešte niekolkokrát zmenili vlastníkov.

Letisko tak prikročilo k oficiálnej výzve v denníku The Star. „Vyzývame týmto neznámeho vlastníka lietadiel, ktorých popis je priložený v tabuľke dole. Ak sa o lietadlá neprihlási do 14 dní od vydania výzvy, vyhradzujeme si právo na ich predaj,“ píše sa vo výzve, ktorú sprevádza fotky lietadiel a kontakt na generálneho riaditeľa letiska.

Výzva sa odkazuje na malajzijské nariadenia pre civilné letectvo z roku 1969, podľa ktorého môže vlastník za zanechania stroja na letisku dostať pokutu. Nešpecifikuje však už, ako vysoká môže byť.

Generálny riaditeľ uviedol, že tri Boeingy 747-200FG sú zaparkované na letisku už rok. Objavili sa tam však postupne. „Musia zaplatiť parkovacie poplatky a komu máme poslať účet?“ Rozčuľuje sa riaditeľ letiska Zainol Mohd Isa.

Boeing 747 je jednou z najväčších lietadiel na svete, ktorému sa často prezýva Jumbo Jet. Vo veľkosti ho prekoná len airbus A380. Prvý model boeingu 747 bol vyrobený na objednávku leteckej spoločnosti PanAm a zahájil civilnú prevádzku v roku 1970.