Vo Viedni zabíjal 20-ročný moslim! Muníciu nakúpil na Slovensku

1170

Zastreleným páchateľom útoku vo Viedni je dvadsaťročný muž so záznamom v registri za príslušnosť k teroristickej organizácii. Okrem neho zomreli ďalší štyria ľudia.

Po večernom útoku vo Viedni zostali štyria mŕtvi civilisti, dvaja muži a dve ženy. Bolo zranených 17 ľudí, sedem z nich je vo vážnom stave. Podľa ministra vnútra Karla Nehammera išlo o teroristický útok.

Jedného útočníka polícia zastrelila, ďalší bol zadržaný. Najmenej jeden z podozrivých je však stále na úteku. Polícia pracuje s verziou, že útočníci mohli byť štyria. Vrah, ktorý bol pri útoku vo Viedni zastrelený políciou, mal ešte len 20 rokov. Narodil sa v Rakúsku albánskym rodičom zo Severného Macedónska, má záznam v registri za príslušnosť k teroristickej organizácii. 25. apríla 2019 bol odsúdený na 22 mesiacov väzenia za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojenia k ISIS. 5. decembra bol predčasne prepustený.

Minister Nehammer kvôli pretrvávajúcej nebezpečnej situácii vyzval miestnych, aby radšej zostali doma, pokiaľ je to možné. „Vyhýbajte sa centru mesta,“ nabádal Nehammer.

Prvé výstrely padli okolo ôsmej hodiny večer pri synagóge v ulici Seitenstettengasse. Tá sa nachádza v blízkosti stanice metra Schwedenplatz v samom centre rakúskej metropoly. Či bola synagóga terčom útoku, zatiaľ nie je jasné. Útočníci podľa agentúry AP náhodne strieľali na ľudí zabávajúcich sa v kaviarňach a reštauráciách pred Koronavírusovou uzáverou, však podľa kancelára Kurze nemožno antisemitský motív vylúčiť. Viedenská polícia neskôr upresnila, že útok prebehol na šiestich miestach.

„Znelo to ako petardy,“ vykreslil televíziu ORF očitý svedok, ktorý si neželal byť menovaný. „Potom som si všimol, že sú to výstrely. Videl som človeka, ktorý bežal po (ulici) Seitenstettengasse a divoko strieľal z automatickej zbrane. Potom zabočil (…) smerom na (námestí) Schwedenplatz. Ďalej tam divoko strieľal. Potom prišla polícia a strieľala.“ Podľa svedkov oslovených serverom oe24.at padlo „minimálne 50 výstrelov“.

„Máme tu ľudí, ktorí sa prišli schovať a tí videli útočníka na vlastné oči. Jedna slečna tu ešte stále plače. Videla muža, ktorý začal strieľať,“ opísala Češka Petra Čičo, ktorá pracuje v hoteli neďaleko útoku