Vraha zvierat rozdupal v Zimbabwe zúrivý slon. Veľa ľudí mu smrť praje

2113

Slony sú stále častou korisťou nielen pre pytliakov, ale aj pre bohatých lovcov zo Západu. Tí si najímajú iných lovcov, aby im zviera vystopovali, a oni ho potom len hrdinsky zo vzdialenosti niekoľkých stoviek metrov zastrelí. Lenže občas sa niečo zvrtne a jeden z najinteligentnejších tvorov sa rozhodne brániť. Potom je s lovcami zle.

Ian Gibson je uznávaný športový lovec a stopár divokej zveri. Teda bol, pretože posledná lovecká výprava v Zimbabwe sa stala jeho poslednou. Sprevádzal jedného zahraničného lovca, ktorý si do chudobnej africkej krajiny prišiel zastreliť nejakého toho slona. Narazili na slonieho samca, ktorého Gibson začal stopovať. Prenasledovanie trvalo päť hodín. Potom sa skupina rozhodla, že si na chvíľu oddýchnu, predovšetkým klient sa cítil unavený. Gibson a stopár Robert sa zatiaľ rozhodli ísť omrknúť slona a predovšetkým jeho kly. Lenže keď sa priblížili, stopár upozornil Gibsona, že slon je v ruji, a teda nebezpečný. To sa vzápätí potvrdilo, pretože slon sa otočil proti lovcom a zaútočil. Obaja muži začali revať s cieľom zastaviť útok, ale slon Gibsona rozdupal. Ten ešte tesne predtým stihol na slona vystreliť. Klient vyviazol bez úhony, stopár je v ťažkom psychickom šoku.

Ian Gibson už žiadnemu zvieraťu neublíži

Správa, ktorú zverejnila firma Chiputis Safaris, ktorá Gibsona najala, vyvolala na sociálnych sieťach búrku. Avšak nie je to búrka kondolencií a smutných slov, ale záplava nadšenia nad tým, že ďalší vrah zvierat je po smrti. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine slona, ktorý bol prenasledovaný a skoro zabitý takýmto zvieraťom. Bez sarkazmu, fakt to nemohlo stretnúť lepšieho človeka. Dúfam, že posledné sekundy svojho života bol naozaj vydesený,“ napísal na Facebook istý Aaron Marusyk a tento statús dostal už 4628 lajkov. A zďaleka nie je jediný. Poslednou dobou žijú sociálne siete konfliktom medzi ochrancami zvierat a lovcami, ktorí sa fotia so svojimi trofejami. Pred niekoľkými dňami sa napríklad lovkyna Rebecca Francis odfotila so širokým úsmevom na tvári vedľa mrtvéj žirafy, ktorú sama zastrelila.

Rebecca Francis s trofejou

Od tej doby na nej prší kritika zo všetkých strán a musela dokonca zrušiť svoju profesijnú facebookovú stránku. Jej tvrdenie, že samica bola stará a beztak by umrela, príliš ľudí neobmäkčilo. Zdá sa, že ľudia začínajú byť na selfíčka s mŕtvymi zvieratami alergickí a lovci sa stávajú lovnou zverou, teda aspoň na sociálnych sieťach.