Zúfalí ľudia robia zúfalé činy. Na Vianoce to platí snáď dvojnásobne. Sviatky vo väčšine ľudí vyvolávajú túžbu pomáhať alebo aspoň robiť radosť svojim blížnym. U tých na pokraji krízy ale vyvolávajú presne opačné pocity. Medzi vianočnými vrahmi zo sveta sú zúfalci, ktorí potrebovali peniaze na darčeky, ale aj sérioví zabijaci či neznámy páchateľ, ktorý má na svedomí detskú Miss USA.

 1.  2020 – Traja mŕtvi po streľbe na bowlingu

Vojak Zelených baretov – špeciálne jednotky Armády Spojených štátov amerických Duke Webb (37) zastrelil 26. decembra 2020 troch mužov vo veku 73, 65 a 69 rokov – v bowlingovom centre v americkom štáte Illinois. Niekoľko ďalších zranil – bol medzi nimi 14-ročný chlapec, ktorý bol zasiahnutý do tváre a záchranári ho previezli helikoptérou do nemocnice.

Vojak Zelených baretov Duke Webb (37) zastrelil 26. decembra 2020 troch mužov | Polícia USA

Dievčinu vo veku 16 rokov zasiahol útočník do ramena a ďalší 62-ročný muž utrpel niekoľko strelných zranení. Podľa posledných správ bol Webb obžalovaný z niekoľkých prípadov vraždy prvého stupňa a pokusu o vraždu. Muž má údajne trpieť posttraumatickou stresovou poruchou a výpadkami pamäti. Súd zatiaľ neprebehol.

 2.  2018 – Pokus o vraždu klincovacou pištoľou

Bizarný pokus o vraždu riešili policajti v austrálskom Sydney na Štedrý večer 2018. 20-ročný muž sa tu počas vianočnej večere pohádal so svojou macochou (50). Konflikt vyeskaloval vo chvíli, keď mladík vytiahol klincovacú pištoľ a ženu zasiahol do hlavy tromi klincami. Žena skončila v kritickom stave v nemocnici, útok nevlastného syna ale nakoniec prežila. Útočník z miesta utiekol, polícia ho neskôr zadržala a obvinila z pokusu o vraždu.

Mladík chcel zabiť nevlastnú matku klincovacou pištoľou priamo pri štedrovečernej večeri | Facebook

 3.  2015 – Manželku uškrtil, rozrezal a hodil do jazera, potom sa v ňom sám utopil

Nález dvoch tiel v Traunskom jazere pri rakúskom Gmundene šokoval začiatkom roku 2016 miestnych obyvateľov. Žena vo veku zhruba 70 rokov bola podľa vyjadrenia polície pravdepodobne uškrtená. „Jej telo potom bolo rozrezané a v dvoch kufroch vhodené do jazera,“ uviedla štátna zástupkyňa Birgit Ahamerová.

Muž, ktorého telo našli policajní potápači o deň neskôr v jazere, sa utopil. Známky zápasu sa na jeho tele nenašli. Na oboch rukách mal pripevnené tašky s kameňmi. Blízko neho sa našiel aj betónový blok, v ktorom bola zaliata hlava zabitej ženy.

Rakúski vyšetrovatelia medzitým oznámili, že mŕtvy manželský pár pochádza z okolia Frankfurtu nad Mohanom. Vražda a následná samovražda sa odohrala niekedy medzi Vianocami a silvestrom.

 4.  2010 – Chlapca umučili na smrť kvôli obvineniu z čarodejníctva

Pätnásťročného chlapca pôvodom z Paríža umučila na Vianoce roku 2010 v Londýne jeho sestra spoločne so svojím druhom, u ktorých bol na prázdninách. Podľa obžaloby ho obvinili z čarodejníctva, ktorým údajne uhranul ich trojročné dieťa.

Zavraždený Kristmi Bamu bol na návšteve u svojich bratov a sestier, keď ho švagor obvinil zo zlého vplyvu na jeho trojročného syna. So svojou družkou, Kristyho sestrou, ho potom dlho bili, odmietali mu dať napiť a najesť. V trýznení podľa dnešného vyhlásenia obžaloby pokračovali do tej miery, že už ich Kristov sám prosil o milosrdnú smrť. Švagor ho zoslabnutého ponoril do vane plnej vody, kde sa chlapec nakoniec utopil. Sestra mŕtveho vyšetrovateľom tvrdila, že išlo o náhodu, ale patológovia napočítali na jeho tele stovku podliatin a rán z neustáleho bitia, ktorému bol vystavený.

Kristyho staršia sestra sa brata bála, vraj to bol čarodejník. Rázne preto zakročil jej priateľ. A Kristyho brutálne umučil! | Facebook

 5.  2007 – Kvôli napomenutiu brutálne zbili bývalého riaditeľa školy

Dvojica mladíkov z imigrantských rodín 20. decembra 2007 zmlátila v Mníchove sedemdesiatšesťročného penzistu, povalili ho na zem a zo všetkých síl ho kopali do hlavy. Bývalý riaditeľ školy ich pritom len upozornil na zákaz fajčenia v metre. Dôchodca, ktorý utrpel trojnásobnú zlomeninu lebky a krvácal do mozgu, bol v ohrození života.

Brutálny čin zaznamenala priemyselná kamera a po odvysielaní záberov v televízii otriasol celým Nemeckom. Zemský súd oboch obžalovaných zistil vinnými z pokusu o vraždu. Dvadsaťjedenročný etnický Turek Serkan Aksu strávi za mrežami 12 rokov, jeho kumpán, osemnásťročný Grék Spyridon Lukas, si má odpykať 8,5 roka.

 6.  2002 – Zabil nepohodlnú manželku v 8. mesiaci tehotenstva

Štyridsaťtriročný obchodník z Kalifornie Scott Peterson nahlásil zmiznutie svojej tehotnej manželky Laci (†27) na Vianoce 2002. Po štyroch mesiacoch vyplávalo Laciino telo na breh sanfranciskej zátoky neďaleko miesta, kde Peterson v deň zmiznutia podľa svojej výpovede rybárčil. Týždeň po náleze obete bol obvinený z dvojnásobnej vraždy. Petersonovi značne priťažilo, že potom utiekol do Mexika. Neskôr bol ale odhalený a vydaný do Spojených štátov. Podľa americkej tlače manželku zavraždil, aby si mohol užívať mládenecký život.

Pred súdom svedčila aj Petersonova milenka, ktorá uviedla, že ich pomer začal niekoľko týždňov pred tým, ako Laci Petersonová zmizla. Svedkyňa spolupracovala s políciou a súhlasila s nahrávaním telefonátov s obžalovaným, ktoré potom poslúžili ako dôkaz proti nemu. Peterson bol odsúdený na trest smrti. Na výkon však stále čaká, pretože podal odvolanie a prípad ešte nebol preskúmaný.

 7.  1999 – Zúfalec ubodal neznámu ženu kvôli peniazom na darčeky

Steven Ray Thacker (†42) dva dni pred Vianocami 1999 ubodal k smrti Laci Dawn Hillovu (†25). Navštívil ju v jej dome v oklahomskom meste Bixby pod zámienkou, že odpovedá na jej inzerát. Thacker podľa polície povedal, že potreboval peniaze na kúpu vianočných darčekov pre svoju ženu a dve deti.

Thacker po usvedčení povedal úradom o svojich dvoch ďalších vraždách v okolitých štátoch. V Aldrichi v štáte Missouri ubodal na smrť Forresta Reeda Boyda (†24), ktorému sa vlámal do domu. Neskôr zabil Raya Pattersona (†52) v Dyersburgu v štáte Tennessee. Thacker bol odsúdený za všetky tri vraždy na trest smrti. Zomrel v roku 2013.

Steven Ray Thacker ubodal kvôli peniazom na darčeky neznámu ženu. | Internet

 8.  1998 – Vraždil pri cestovaní po Štátoch, odsúdili ho za ubitie doktorky

Rafael Resendez-Ramirez prezývaný „Železničný vrah“ figuroval v roku 1999 na zozname desiatich najhľadanejších zločincov USA ako číslo jedna. Bol podozrivý zo série vrážd, ktorých sa mal dopustiť, keď cestoval na nákladných vlakoch.

Odsúdený bol nakoniec za vraždu lekárky Claudie Bentonovej

Resendez-Ramirez vraždil pravdepodobne osemkrát; odsúdený bol nakoniec za vraždu lekárky Claudie Bentonovej, ktorú napadol a ubil na smrť v jej vlastnom dome krátko pred Vianocami roku 1998. Jeho obhajcovia na začiatku súdneho procesu pripustili, že Resendez-Ramirez spáchal v amerických štátoch Texas, Kentucky a Illinois niekoľko ďalších vrážd, požiadali však porotu, aby vyniesla rozsudok „nevinný“, pretože páchateľ trpí duševnou chorobou. Súd však ich žiadosti nevyhovel. Resendez-Ramirez bol popravený v roku 2006.

Rafael Resendez-Ramirez prezývaný „Železničný vrah“

 9.  1996 – Detskú miss ktosi znásilnil a ušktil, vrah nebol nikdy chytený

Záhadná vražda americkej detskej kráľovnej krásy JonBenet Ramseyovej nebola dodnes vyriešená. Ramseyová bola nájdená 26. decembra 1996 uškrtená v dome svojich rodičov v Bouldere; mala rozbitú lebku a jej telo nieslo známky sexuálneho zneužitia.

V prípade bolo mnoho podozrivých, okrem iného aj John Mark Karr, učiteľ z miestnej základnej školy. Ten po zadržaní v Thajsku v polovici augusta 2006 v rozhovore s novinármi priznal, že bol s JonBenet sám v čase, keď zomrela. Údajne dievčatko sexuálne napadol a neúmyselne pritom zabil. Aj keď Karr prijal za smrť dievčatka zodpovednosť, dôkazov spájajúcich ho s činom bolo len málo, nakoniec bol prepustený.

Prípad malej Miss je jednou z najznámejších nevyriešených vrážd v USA. Istú dobu boli zo zločinu podozrievaní aj Jon Benetini rodičia a jej starší brat, obvinení však nikdy neboli.

 10.  1987 – Šialený vrah pozabíjal 14 príbuzných, bola medzi nimi aj dcéra, s ktorou splodil dieťa

Na Vianoce roku 1987 sa v meste Dover v Arkansase odohral jeden z najhorších rodinných masakrov v histórii Spojených štátov. Bývalý seržant americkej armády Ronald Gene Simmons (†49) vtedy v priebehu siedmich dní zavraždil 14 príbuzných a dvoch cudzích ľudí. Medzi obeťami bola aj jeho dcéra Sheila (†24), ktorú znásilňoval, aj dcéra-vnučka Sylvia (†6), ktorú sa Sheilou počal.

Simmonsova krvavá séria začala 22. decembra, keď zastrelil svoju manželku Rebeccu (†46) a syna Ronalda Juniora (†29), ktorí ho prišli privítať po návrate z práce. Netvor potom ešte uškrtil trojročnú vnučku Barbaru. Telá mŕtvych príbuzných hodil do nádrže na dvore.

Ako ďalší boli na rade Simmonsov 14-ročný syn Eddy a dcéry Loretta (†17), Marianne (†11) a Rebecca (†8). Vrah ich všetkých po návrate zo školy uškrtil alebo utopil v bareli s dažďovou vodou. Aby sa s ním potomkovia nebili, po jednom ich odvádzal na dvor domu s tým, že tam pre nich má darčeky, ktoré im chce rozdať postupne. Deti bohužiaľ uverili.

O štyri dni neskôr do domu prišli na dohodnutú návštevu Simmonsove dospelé deti William (†23) so Sheilou (†24) aj so svojimi partnermi a deťmi. Nebožiaci nevedomky prišli vrahovi priamo do rany. Simmons postrieľal Williama, jeho manželku Renatu (†22) a ročného syna Billa.

Potom prišla so svojou rodinou Sheila. Okrem manžela Dennisa (†23) to bol 20-mesačný synček Michael a tiež dcérka Sylvia (†6), dievča, pre ktoré bol Ronald Simmons zároveň dedkom aj otcom. Zvrhlý šialenec totiž Sheilu v mladosti znásilňoval a dievčatko s ním počal.

Nasledujúce dva dni strelec strávil v dome, na ktorého podlahe boli vyskladané telá zabitých príbuzných. Simmons sa pozeral na televíziu, ako keby sa snáď ani nič nestalo.

Simmons tak mal na konte už 14 zabitých ľudí, keď sa 28. decembra zdvihol, sadol do auta a zašiel do neďalekého mestečka Russellville, kde nakráčal do miestnej advokátskej kancelárie a popravil recepčnú Kathy Kendrickovú (†24).

Simmons z recepcie odkráčal a začal jazdiť po meste s cieľom zabiť čo najviac ľudí. Bohudík nemal veľké šťastie, podarilo sa mu zastreliť iba jedného ďalšieho človeka, Dava Choffina (†33). Ďalších troch ľudí iba zranil. Vraždenie skončilo v sídle jednej z miestnych firiem, kde Simmons v kľude počkal na príchod polície.

Bývalý dôstojník nekomplikoval ani súdny proces. Za 16-násobnú vraždu vyfasoval trest smrti, ktorý s povďakom prijal. V máji roku 1990 senátor Bill Clinton podpísal rozsudok smrti a Simmons bol 25. mája popravený smrtiacou injekciou.

Ronald Gene Simmons má na svedomí najhorší rodinný masaker v dejinách Spojených štátov