Šestnásť rokov vo väzení za tri rastliny s kanabisom. Taký trest neprávomocne vymerali súdy Slovákovi Miloslavovi (62). Jeho žena Irena je z celej situácie zúfalá a zrútila sa. Nevie, čo si počne. Muž pritom konope pestoval na liečebné účely, pretože má vážne choré pľúca. To ale súd nezaujímalo a Miloslava poslal do väzby. Irena sa aspoň snaží tlačiť na médiá a politikov.

A nielen dlhý trest, ale aj možná strata majetku. Manželom hrozí, že prídu o svoju farmu, dom a auto. Rozsudok síce nie je právoplatný, ale pokiaľ dôjde k spravomocneniu, čakajú rodinu ťažké časy. Pre Irenu sú manžel s farmou životne dôležití. „Máme dve kravy na mlieko. Vyrábam syr a tvaroh,“ uviedla vydesená žena pre spravodajský portál Noviny.sk.

Obaja manželia pritom pestovali konope len na lekárske účely. „Manžel si z toho chcel vyrobiť Fénixove slzy. Má choré pľúca a vysoký tlak. Vždy si ich v Prahe kupoval a dostal nápad si ich vypestovať doma,“ vysvetlila Irena.

Žena je úplne zúfalá. „Máme malú dcéru a nevieme, čo si počať,“ uviedla. Manžela pritom udal jeho dobrý známy. „Raz sa pohádali a on potom povedal polícii, že si manžel pestuje rastliny,“ vysvetlila Slovenka. Nájdené rastliny pritom dosahovali iba okolo dvoch percent obsahu THC. Alebo o málo viac. „Znalec uviedol, že pochybuje, že by vôbec mali tie rastliny psychoaktívny účinok,“ zúfala si žena.

Marihuana alebo Fénixove slzy za deväť miliónov! Zásahovka zadržala muža, našli aj tisícku rastlín

Zo sumy, ktorú znalci vypočítali ako cenu za vypestované konope, sa žene urobilo zle. 2,6 kilogramu nájdeného konope má cenu bezmála 27 tisíc eur. „A tak to museli klasifikovať v sadzbe 15-20 rokov,“ vysvetlila. Jej manžel netuší, ako sa so situáciou vysporiadať. „Skoro ma kleplo. Mám skutočne veľké zdravotné problémy. Na čerstvom vzduchu a s CBD kvapkami som to ale zvládal,“ podotkol.

Vláda USA konečne priznala, že marihuana skutočne zabíja rakovinu

Miroslav sa bojí, čo bude s jeho rodinou. „Som vo veľkom strese. Neviem, kde bude bývať moja žena a čo bude s mojimi deťmi,“ zúfal si. „Neviem, ako mám niečo také prijať,“ povedal muž, na ktorého súd dokonca uvalil útekovú väzbu, pretože ho podozrieval, že si bude schválne umelo zvyšovať tlak, aby mohol mariť vyšetrovanie. „Krajský súd to potom našťastie zrušil,“ dodal.