Stále viac európskych politikov hovorí o poškodení plynovodov Nord Stream v Baltskom mori ako o sabotáži. Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkévičs na twitteri napísal, že týmto incidentom vstúpil kontinent do novej fázy hybridnej vojny. Za eskaláciu situácie na Ukrajine považuje úmyselné poškodenie plynovodov aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dánsky minister energetiky a životného prostredia Dan Jörgensen povedal, že plyn bude unikať najmenej týždeň, kým sa plynovody medzi Ruskom a Nemeckom úplne vyprázdnia, až potom bude možné poškodené miesta detailnejšie preskúmať.

„NATO a EÚ by mali (úmyselné útoky na Nord Stream) brať vážne a patrične na ne reagovať,“ uviedol Rinkévičs, ktorý o veci telefonicky hovoril so šéfom dánskej diplomacie Jeppom Kofodom.

Dánsky minister obrany Morten Bodskov dnes situáciu preberal so šéfom NATO Jensom Stoltenbergom, podľa neho sa zhodli, že aliancia by mala lepšie chrániť kritickú infraštruktúru v členských krajinách.

„Rusko je v Baltskom mori silne vojensky prítomné a my očakávame, že bude ďalej šermovať zbraňami,“ uviedol Bodskov. Podľa neho potrvá jeden až dva týždne, kým bude bezpečné preskúmať miesta, kde sú plynovody poškodené, a zistiť, čo sa tam stalo.

Z troch z celkových štyroch vetiev podmorských plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 po pondelkovom náhlom poklese tlaku uniká plyn. Škandinávski seizmológovia informovali, že v pondelok zaznamenali na dne Baltského mora výbuchy. Plyn uniká z troch miest blízko dánskeho ostrova Bornholm, a to v dánskych aj švédskych vodách.

O úmyselnom poškodení v utorok hovorila dánska aj švédska vláda a tiež predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Zatiaľ nie je jasné, kto alebo prečo na plynovody zaútočil.

„Tieto incidenty nie sú náhoda a majú dopad na nás všetkých,“ povedal dnes šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová dnes oznámila, že na vyšetrovaní incidentu sa bude podieľať aj nemecké námorníctvo. „Okolnosti tohto znepokojivého incidentu sa musia rýchlo vyjasniť a treba zistiť, kto je zaň zodpovedný,“ povedala Lambrechtová.

Nórsky minister energetiky Terje Aasland informoval, že Oslo kvôli incidentu zvýšilo úroveň bezpečnosti v okolí svojich ropných plošín aj pevninských terminálov. Podľa premiéra Jonasa Gahra Störeho však Nórsku žiadne konkrétne nebezpečenstvo nehrozí. Ruské veľvyslanectvo v Kodani podľa agentúry RIA Novosti požiadalo Kodaň, aby mu oznámila všetky podrobnosti o poškodeniach plynovodu, akonáhle ich bude mať k dispozícii.

 Ludovík:  Rusi vyslali miniponorku z Kaliningradu? 

Podľa Vratislava Ludovíka, experta v odbore plynárenstva, pritom za sabotážou bude zrejme skutočne Putinove Rusko.

„Miesto útoku je severovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm, päťdesiat metrov pod hladinou mora. V tých miestach je more plytké, takže žiadna klasická ponorka, nič také sa tam nedostane. Nevyzerá to ani na nejaký diverzný čln, z ktorého by skákali maskovaní Jamesovia Bondovia, skôr to podľa môjho názoru vyzerá na akciu miniponorky. Napríklad z neďalekého Kaliningradu, kde má Rusko ponorkovú základňu. Je to jediné miesto, odkiaľ by bolo možné takú miniponorku vyslať. Ukrajina niečím takým v dosahu nedisponuje,“ uviedol pre lidovky.cz.

„Celkom určite to nebola nejaká prírodná udalosť, je to následkom činnosti, ktorú vyvolal úmyselne človek. K tým výbuchom, resp. prerušením došlo na troch miestach a to skutočne už náhoda byť nemôže,“ uviedol pre Český rozhlas Radiožurnál analytik Milan Mikulecký.

PLYN: Česko sa napojí na nemecký plynovod Nord Stream

Aj on uvádza, že hĺbka v miestach, kde k poškodeniu došlo, je nižšia, takže by umožňovala aj operácia hĺbkových tímov diverzných potápačov, ale použitie miniponorky v tejto chvíli vychádza najpravdepodobnejšie.

„Minové operácie sú pomerne náročné na technológiu aj čas a vzhľadom na hustotu lodnej prevádzky pri dánskom a švédskom pobreží v tom mieste sa naopak od britských zdrojov nedomnievam, že je príliš ťažké utajiť pohyb nejakej diverznej ponorky,“ podotkol.

Kam teda vedú stopy za páchateľmi útoku, v tom má Mikulecký jasno. „Jednoznačne do Ruska, pretože keď sa pozriete na to, komu je na prospech takýto útok, tak jednoznačne Rusku,“ hovorí Mikulecký s tým, že sa Gazprom vyhne penálom za nedodržanie zmlúv a nedodávanie plynu. „Z ruskej strany je to demonštrácia toho, že sú ochotní zaisť de facto kamkoľvek,“ dodáva.

 Vedec:  Zemetrasenia tam nevznikajú 

V oblasti otrasov, ktoré poškodili plynovody Nord Stream v Baltskom mori, zemetrasenia nebývajú. Rozdiel medzi dôsledkami zemetrasenia a výbuchu možno dobre rozlíšiť podľa záznamu priebehu javu. ČTK to dnes povedal seizmológ Aleš Špičák, ktorý vedie Geofyzikálny ústav Akadémie vied. K poškodeniu podmorského potrubia podľa neho nie je potrebná veľká energia.

„Zemetrasenia v tejto oblasti nevznikajú. Nie sú tam žiadne tektonické poruchy, čiže tam seizmická aktivita neprebieha. Je divné, že by tam zrazu nejaká mala prebehnúť,“ povedal Špičák.

Keď stopnú plyn, Balkán zamrzne!

Priebeh explózie, napríklad jadrového testu alebo výbuchu odpáleného či prirodzeného, ​​je potom podľa Špičáka úplne iný. „To pôjde najprv tou horninou na všetky strany, bude ju to tlačiť do všetkých smerov. Takže ak máte okolo rozostavané stanice, uvidíte na všetkých ten prvý záznam vždy smerom nahor. Tak sa dá od seba veľmi dobre odlíšiť tektonické zemetrasenie a výbuch,“ konštatoval vedec.

„My síce zaznamenávame zemetrasenia z celej zemegule, ale musia mať určitú razanciu. Ale na poškodenie potrubia nie je nič veľmi potrebné. Z hľadiska energie napríklad občasné zemetrasenia na Chebsku v západných Čechách sú mnohoradovo silnejšie ako nejaká prípadná explózia výbušninou, ktorá vôbec nemusí byť silná,“ uzavrel Špičák.