Začal „hon“ na homosexuálov, v Čečensku dvoch z nich utýrali na smrť

1601

Od konca decembra bolo v severokaukazskom Čečensku zadržaných približne 40 ľudí, mužov i žien, podozrivých z homosexuality. Najmenej dvaja ľudia vo väzbe na následky mučenia zomreli. S odvolaním sa na oznámenie aktivistov za ľudské práva z organizácie ruskej LGBT o tom informovali ruské médiá. Čečenská vláda informácie označila za „absolútnu lži a výmysly“.

V Indii homosexualitu budú opäť trestať desiatimi rokmi väzenia

„Vieme, že ich zatýkajú príslušníci bezpečnostných zložiek a nezákonne ich zadržiavajú v Argune. Miestna polícia robí všetko pre to, aby z (Čečenskej) republiky nemohli vyjsť alebo sa následne neobrátili so žiadosťou o ochranu na súd,“ uviedol šéf organizácie Igor Kočetkov. „Zhabú im doklady, nútia ich podpisovať prázdne dokumenty pod hrozbou, že zatknú aj ich blízkych,“ dodal Kočetkov.

 Väznenia, mučenia,  vraždy 

Nová vlna obvinenia prišla poldruha roka po informáciách, že v Čečensku zadržali viac ako sto gayov, z ktorých niektorí boli mučení a zavraždení. Miestne úrady správy popierali a tvrdili, že v regióne žiadni homosexuáli nie sú. Najnovšie správy o tvrdých zákrokoch proti homosexuálom znovu odmietol hovorca čečenského vodcu Alvi Karimov, podľa ktorého to sú absolútne lži a výmysly.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov presadzuje v republike konzervatívne islamské zákony. Homosexualita sa dlhodobo stretáva s nevôľou v celom Rusku, na severe Kaukazu sú však príslušníci gay komunity vystavení represiám, pri ktorých ide podľa svedkov často aj o život.

 O represiách proti LGBT nemožno  pochybovať 

Podľa Kočetkova nová vlna represií proti homosexuálom začala na konci minulého roka po tom, čo čečenské bezpečnostné zložky zadržali administrátora populárnej LGBT skupiny na sociálnych sieťach. Polícia potom začala zatýkať ľudí, ktorých kontakty boli v jeho telefóne.

Žena chcela vyliečiť syna z homosexuality incestom, ten ju zabil

Podľa správy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) z minulého decembra je prenasledovanie predstaviteľov LGBT (lesbičiek, gayov, bisexuálov a transsexuálov) v Čečensku nevyvrátiteľne dokázané, pripomenula ruská redakcia serveru BBC.

Protesty proti homosexuálom hýbu Parížom, do ulíc vyšlo 50 tisíc ľudí