Záhadne úmrtia šiestich ruských oligarchov od začiatku vojny na Ukrajine

876

Počas minulého týždňa za záhadných okolností zomreli dvaja ruskí boháči. Prvým bol bývalý viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev (†50), ktorý bol zastrelený. V jeho ruskom byte bolo objavené aj telo manželky Jelene a trinásťročnej dcéry. Deň potom sa objavila podobná správa, tentoraz zo Španielska, kde sa bývalý manažér plynárenského gigantu Novatek Sergej Protoseni (†55) zdržiaval s rodinou na veľkonočné sviatky. Ten údajne ubodal svoju ženu a osemnásťročnú dcéru, potom sa sám obesil. Kto sú ďalší ruskí oligarchovia, ktorí od začiatku vojny prišli o život?

1.Leonid Shulman (†60)

Prvý ruský oligarcha prišiel o život 29. januára, ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Leonid Shulman (†60) bol šéfom prepravnej služby ruského energetického gigantu, spoločnosti Gazprom. Podľa webu Newsweek bol magnát nájdený mŕtvy vo svojej chate, ktorá sa nachádza v Leningradskej oblasti. Ruská polícia sa domnieva, že išlo o samovraždu, pretože muž mal podrezané zápästie a zanechal pre rodinu list na rozlúčku. V ňom okrem iného oligarcha vraj napísal, že nemôže žiť s neznesiteľnou bolesťou, ktorú mu na zlomenej nohe spôsobuje Ilizarov aparát (používaný pri zrastaní kostí).Od nového roku bol navyše Rus kvôli zlomenine na nemocenskej dovolenke. Nezávislý ruský web Novaja gazeta však podotkol, že je nepravdepodobné, že by Shulman nemal dostatok financií na kvalitné lieky proti bolesti, a že samovražda skôr súvisí s inšpekciou vo firme na konci roku 2021.

2.Alexander Ťuljakov (†61)

K druhej smrti ruského magnáta došlo deň po začiatku vojny na Ukrajine, teda 25. februára. V ten deň našla Alexandra Ťuljakova (†61) jeho bývalá manželka, ktorá ihneď zavolala políciu. Ťuljakov pôsobil ako finančný riaditeľ energetickej spoločnosti Gazprom. Vo firme pracoval vyše desať rokov. Kým sa stal finančným riaditeľom, bol námestníkom generálneho riaditeľa regionálneho centra pre firemnú bezpečnosť. Polícia našla jeho obesené telo v garáži.

Podľa listu, ktorý kriminalisti objavili neďaleko tela, usudzuje, že rovnako ako v prípade Shulmana išlo o samovraždu. Nezávislý ruský web Novaja gazeta napísal, že Ťuljakov bol v dedine Leninsk-Kuzneckij videný večer pred svojou smrťou veľmi zbitý. Ruskí kriminalisti však smrť Shulmana ani Ťuljakova bližšie nekomentovali.

3. Michael Watford (†66)

Ďalšia záhadná smrť ruského oligarchu nastala 28. februára. Vo svojom luxusnom sídle za bezmála pol miliardy vo Virginia Water v Surrey bol nájdený obesený milionár Michail Watford (†66). Ten v dome žil s estónskou manželkou Jane (41), ich dvoma deťmi a starším synom z prvého manželstva. Watfordovo telo našiel v garáži domu záhradník. Magnát sa narodil pôvodne ako Michail Tolstošeja v roku 1955 na Ukrajine, keď bola ešte súčasťou Sovietskeho zväzu. Svoje bohatstvo načerpal z ropy a plynu. Následne sa presťahoval do Veľkej Británie, kde si zmenil meno na Michail Watford a vybudoval vlastné impérium. V krajine si zaobstaral veľa nehnuteľností za stovky miliónov korún.

4.Vasilij Mělnikov (†43)

V poradí štvrtým mŕtvym oligarchom sa stal ruský miliardár Vasilij Mělnikov (†43). Ten pôsobil ako majiteľ spoločnosti s farmaceutickým a drogistickým tovarom Medstom.

Podľa informácií, ktoré na svojom twitterovom profile zverejnila NEXTA, bol miliardár vo svojom byte v Nižnom Novgorode brutálne ubodaný. Smrti neunikla ani jeho manželka Galina (†41) a dve malé deti (†4 a †10 rokov).Telá našla 23. marca vydesená opatrovateľka. Všetky obete mali na tele bodné smrteľné zranenia.

Na sociálnych sieťach sa koncom marca objavili špekulácie, že miliardár mal samovražedné sklony, a tak mohol seba aj svoju rodinu zabiť sám. Podľa mnohých je ale pravdepodobnejší variant, že išlo o nájomnú vraždu. To ruská polícia nepotvrdila a prípad ďalej vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nekomentovala.

5.Vladislav Avajev (†50)

V minulom týždni o život prišiel ďalší ruský magnát – bývalý viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev (†50). Ten bol podobne ako v predchádzajúcich prípadoch nájdený zastrelený vo svojom byte spoločne s manželkou Jelenou a dcérou (†13). Telá našla 18. apríla Avajevova staršia dcéra Anastasia (26). Potom, čo sa nikomu z príbuzných nemohla dovolať, sa išla radšej presvedčiť osobne. To, že nájde vyvraždenú rodinu, ale nečakala ani v najhoršom sne.

Podľa ruských novín Komsomolskaja pravda polícia pracuje s pracovnou verziou, že Avajev najprv zabil svoju dcéru a ženu a potom zastrelil aj sám seba. Čo sa presne osudného dňa stalo, ruská polícia podobne ako v predchádzajúcich prípadoch bližšie nekomentovala. Mnohí sa tak domnievajú, že išlo zrejme o nájomnú vraždu.

6.Sergej Protoseni (†55)

Posledným mŕtvym ruským oligarchom je Sergej Protoseni (†55), ktorý zomrel 19. apríla, teda deň po magnátovi Vladislavu Avajevovi (†50). Bývalý viceprezident ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek žil vo Francúzsku, ale veľkonočné sviatky trávil s rodinou v španielskom meste Lloret de Mar.

Podľa španielskej televíznej stanice Telecinco policajti v utorok 19. apríla objavili vo vile, kde sa rodina zdržiavala, telo manželky Natálie (†53) a dcéry Márie (†18) s niekoľkými bodnými ranami. Pretosenu potom našli v záhrade obeseného na strome. Malo tak ísť o vraždy a samovraždu. Vedľa neho ležal zakrvavený nôž a sekera. Protoseni bol hlavným účtovníkom spoločnosti Novatek, ktorá je napojená na Gazprombanku. Medzi smrťou Protoseni a Avajeva by tak mohla byť spojitosť.