Zápas ktorý výsledkom vojde do dejín MS, zapametajte si ho

253

Prvým finalistom futbalových majstrovstiev sveta sa stalo Nemecko, ktoré znemožnilo Brazílčanov. Nakoniec vyhrali 7:1, ich súperom bude dnešný víťaz súboja Holandsko vs. Argentína.

Desiatky tisíc brazílskych fanúšikov na štadióne v Belo Horizonte najskôr stíchli, mnoho z nich sa následne rozplakalo a nakoniec spustilo ohlušujúci piskot.

Futbalová Brazília väčšiu potupu nezažila. Na domácom šampionáte natešená na finále totálne skolabovala. Po najvyššej porážke v histórii. Tá doterajšie najhoršie sa udiala v roku 1920, kedy podľahla Uruguaji 0:6, ale to bolo na majstrovstvách Južnej Ameriky. V utorok večer išlo o finále najväčšieho turnaja.

V ňom si v nedeľu v Riu de Janeiro zahrajú Nemci, ktorí ako prvý tím v histórii dali v semifinále sedem gólov. Súpera sa dozvedia dnes v noci. Brazílčania v sobotu v Brazílii nastúpia v zápase o bronz.

To už do hry pôjde aj kapitán Thiago Silva, ktorý proti Nemecku kvôli trestu za žlté karty nastúpiť nemohol. Proti Nemcom si pásku navliekol jeho parťák zo stopérskej dvojice David Luiz. Pri nástupe ukazoval dres zranené hviezdy Neymara a precítene s ostatnými spieval hymnu.
Za pár minút by však všetci Brazílčania z ihriska najradšej utiekli. Potupu si však museli ešte hodinu vytrpieť. Absolútne nestíhali v defenzíve, v strede poľa strácali lopty a v ofenzíve boli bezzubý.

Síce začali nádejne, po necelej minúte vybojovali roh, ale potom už sa s loptou stretli len vo chvíli, keď rozohrával zo stredu ihriska. Prvýkrát v 11. minúte, keď sa po rohu trafil Müller. To bola len predzvesť gólové fujavice, ktorá sa prehnala medzi 23. a 29. minútou.

Druhý gól Kloseho a štvrtý, ktorý dal Kroos, delilo len 179 sekúnd. Tretí gól strelil tiež Kroos a piatu ďalšie stredopoliar Khedira. Všetky sa zrodili po vyšachovaniu brazílskej obrany, ktorá si počínala horšie ako partička opilcov v najnižšej amatérskej súťaži.

Klose dal šestnásty gól na svetových šampionátoch, čím sa stal historicky najlepším kanonierom. Má o jeden viac ako brazílsky útočník Ronaldo, ktorý už kariéru ukončil.

Práve Ronaldo rozhodol doteraz jediné vzájomné stretnutie oboch krajín na svetových šampionátoch. Vo finále v roku 2002 dal oba góly a zaistil krajine piate zlato. Po šiestom túžila Brazília doma …

Nemci od tej doby vždy postúpili do semifinále, teraz sú po dvanástich rokoch vo finále a budú hrať o svoj štvrtý titul.
Proti Brazílčanom i ušetrili sily, od piatej bránky sa zápas už len dohrával. Brazílčania, ktorí v polovici vymenili dvoch hráčov, si síce krátko po prestávke vytvorili tri šance, ale všetky pochytal Neuer. A potom ich zmar dokonal dvoma gólmi náhradník Schürrle. V poslednej minúte išiel sám na bránu nemecký stredopoliar Özil, ale minul.

Z protiútoku skorigoval na 1:7 Oscar. Brazília v súťažnom zápase doma podľahla prvýkrát od roku 1975 po 64 zápasoch.

Brazília 1:7 (0:5) Nemecko

góly: 90. Oscar góly: 11. T. Müller, 23. M. Klose, 24. T. Kroos, 26. T. Kroos, 29. S. Khedira, 69. A. Schürrle, 79. A. Schürrle

zostavy: Júlio César – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Hulk (46. Ramires), Fernandinho (46. Paulinho), Oscar, Luiz Gustavo, Bernard – Fred (69. Willian)

náhradníci: Jefferson, Victor, Daniel Alves, C. Maxwell, A. Henrique, Paulinho, Hernanes, Jo

zostavy: M. Neuer – P. Lahm, J. Boateng, M. Hummels (46. P. Mertesacker), B. Höwedes – T. Müller, S. Khedira (76. J. Draxler), T. Kroos, B. Schweinsteiger, M. Özil – M. Klose (58. A. Schürrle)

náhradníci: R. Zieler, R. Weidenfeller, K. Grosskreutz, E. DURMA, S. Mustafi, M. Ginter, L. Podolski, M. Götze, C. Kramer