Žena klamala, že sa zázračne zbavila rakoviny. Sú jej udelil pokutu 285 tisíc eur

464

K pokute vo výške 410 000 austrálskych dolárov (asi 285 tisíc eur) bola odsúdená austrálska blogerka, ktorá zarábala na lživom tvrdenie, že mala rakovinu, informoval spravodajský server BBC News.

Dvadsaťpäťročná Belle Gibsonová si v Austrálii zarobila tvrdením, že porazila rakovinu mozgu s pomocou prírodných liečiv a výživy.

Na základe toho spustila úspešnú aplikáciu a napísala kuchársku knihu, ale neskôr bola nútená priznať, že si diagnózu vymyslela. Už v marci konštatoval súd Gibsonovej vinu z päťnásobného porušenia zákona na ochranu spotrebiteľa a teraz vyniesol rozsudok.

Gibsonová si vybudovala doslova impérium na sociálnej sieti vďaka tvrdeniu, že sa rakoviny zbavila pomocou ajurvédskej liečby, kyslíkovej terapie a stravy bez lepku a rafinovaných cukrov. Jej aplikácie a kniha, oboje nazvané The Whole Pantry (Celá špajza), zarobili 420 tisíc austrálskych dolárov.

Gibsonová tvrdila, že z tejto sumy časť poukáže niekoľkým charitám. Potom, čo peniaze nedorazili tam, kam sľubovala, začal jej príbeh praskať a nakoniec musela priznať, že jej tvrdenie bolo lživé.