Trošku smiešny romantik zo slabosťou pre veľké autá a americké klobúky. Maurice Mo Robinson riadil tirák s nákladom 39 mŕtvych migrantov. Je to chlapec z obyčajnej írskej rodiny a kamaráti prisahajú, že je nevinný. Lenže polícia zatiaľ v rukách nič iné nemá.

Polícia vykonala domovú prehliadku, ale zatiaľ neoznámila ani to, ako ľudia v chladiarenskom kontajneri zomreli. Podľa britských médií obeťami boli čínski občania.

Rád nosí kovbojský klobúk a na svojich fotografiách na Instagrame sa štylizuje do úlohy amerického truckera. V skutočnosti Maurice „Mo“ Robinson žije v Severnom Írsku a kamaráti ho považujú skôr za komickú postavičku – hovoria mu Woody podľa hrdinu z animáku Toy Story.

Nikto z jeho známych nechce veriť tomu, že by úmyselne prevážal a dokonca zabil 39 ľudí v chladiarenskom kontajneri. Napriek tomu to bol práve on, kto skončil vo väzení s podozrením z vraždy. „Je to môj kamarát, veľmi dobrý kamarát a na sto percent je nevinný,“ povedal pre denník Mirror jeden z Robinsonových priateľov.

Nič nenasvedčuje tomu, že by Robinson o hroznom náklade vedel. Skôr to vyzerá, že jednoducho plní zákazku ako každú inú. Mal vyzdvihnúť chladiarenský kontajner, ktorý dorazil do prístavu Purfleet v Essexe a pochádzal z belgických Zeebruge.

V chladiarenskom aute sa nachádzalo až 71 tiel

Nič nenasväčšuje pre to, že by bol Robinson do niečoho „namočený“. Pochádza z obyčajnej írskej rodiny, otec je trénerom amatérskeho futbalového mužstva. „Mo“ študoval strednú školu a ako vodič trucku sa živil už od svojich dvadsiatich rokov. Navyše teraz so svojou priateľkou, ktorá sa živí ako kaderníčka, vraj čaká dvojičky.

Policajti prehľadali v noci na štvrtok dve nehnuteľnosti v Severnom Írsku. Práve tam Robinson žije, jeho dom stojí v meste Portadown. Ale v kauze je stále viac otázok než odpovedí. Vyšetrovatelia ešte len mapujú cestu kontajnera. „Domnievame sa, že náves cestoval zo Zeebruge do Purfleet. Ťahač pochádza zo Severného Írska,“ uviedol policajný hovorca.

Švédi ubytujú utečencov v lyžiarskom stredisku za polárnym kruhom

A jasné nie je ani ako 39 obetí zahynulo. Podľa britských médií je možné, že zamrzli, pretože sa ich telá našla v chladiarenskom kontajneri. Podobný prípad, ale s milosrdnejšími koncom sa v Británii stal už v roku 2016. Vtedy sa 15 utečencom vo francúzskom prístave Calais tiež podarilo dostať do mraziarenského kontajnera. Našťastie ich Briti odhalili skôr, ako zamrzli.

Nevesty Islamského štátu trestajú „bezvercov“. Obnovujú kalifát v utečeneckých táboroch