Švédi ubytujú utečencov v lyžiarskom stredisku za polárnym kruhom

540

   To leží 200 kilometrov za polárnym kruhom a je považované za najsevernejšie stredisko svojho druhu na svete. Utečenci tam zostanú až do februára budúceho roka a mohli by tam nájsť tiež prácu.

    Na dočasnom ubytovaní utečencov v tomto rezorte sa dohodol prisťahovalecký úrad spoločne s majiteľom areálu, uviedol portál The Local.

    „Prečo to tam nechávať prázdne a studené, keď tam môže byť plno a teplo“, vyhlásil riaditeľ spoločnosti Lapland Resorts Sven Kuldkepp. Práve tejto spoločnosti lyžiarske stredisko patrí.

    Podľa jeho slov je firma rada, že môže so súčasným prílivom utečencov týmto spôsobom pomôcť. Avšak dodáva, že v čase hlavnej lyžiarskej sezóny tam imigranti už nezostanú. Tá v tejto oblasti začína vo februári a trvá do júna.

    Do tej doby však podľa neho Azylanti prevádzku areálu nijako nenarušia. Navyše by si tam niektorí mohli nájsť aj zamestnanie, dodal Kuldkepp

    Stredisko sa nachádza v švédskej častí Laponska, neďaleko nórskej hranice. Medzi milovníkov zimných športov je rezort vyhľadávaný predovšetkým vďaka možnosti lyžovať aj za polnočného slnka.