Belgickú vládnu krízu možno vyrieši sexuálny pôst

646

Podľa nej by sa vytvorenie vládnej koalície zrýchlilo, keby ženy začali odmietať sex. Nasledujúcu nedeľu to bude už presne osem mesiacov, počas ktorých čakajú Belgičania márne na vytvorenie federálnej vlády. 

Senátorka, ktorá zastupuje v hornej komore parlamentu flámskych socialistov, sa odvoláva na pozitívnu skúsenosť s takýmto riešením v Keni, kde sa údajne následkom sexuálnej striedmosti žien sformovala vláda za týždeň. „V roku 2009 boli koaličné rokovania v tejto africkej krajine na mŕtvom bode. Po iniciatíve ženských organizácií a ich apelovaní na ženy, aby odmietali sex, sa vytvorila nová vláda za týždeň,“ argumentovala politička pre denník De Morgen v prospech netradičného pokusu prelomiť politický pat v Belgicku.

„Okrem toho fungovalo to aj v staroveku, ako o tom hovorí Aristofanes vo svojej komédii Lysistrata – ženy boli už unavené z vojen, ktoré ich muži viedli, preto sa rozhodli, že budú svoje stehná držať pri sebe. Zapríčinilo to síce vojnu pohlaví, ale aj koniec Peloponézskej vojny,“ dodala Temmermanová, ktorá je povolaním gynekologička.

V súčasnosti želá celé Belgicko šťastie ďalšiemu kráľom poverenému mediátorovi Didierovi Reyndersovi. Uznávaný frankofónny liberál sa snaží od minulého týždňa navrhnúť vhodný kompromis pre politické strany, aby tie dospeli k vytvoreniu vlády.