Dodnes z toho prípadu mrazí v chrbte. Lúpežní vrahovia Róbert Matta a Viliam Hauser pred 25 rokmi zavraždili päť dospelých a osemmesačné bábätko. Za to putovali na doživotie za mreže. Teraz si obaja podali žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia.

Dvaja desiví vrahovia si o podmienečné prepustenie podľa zákonov skutočne požiadať môžu. Vzhľadom na povahu ich činu je ale veľmi nepravdepodobné, že by sudca privolil a odpustil im zvyšok ich doživotných trestov.

Matta a Hauser sa zapísali do histórie slovenskej kriminalistiky ako páchatelia jedného z najhorších masakrov v histórii krajiny. To preto, že 8. apríla 1994 vnikli spoločne do skladov vietnamskej spoločnosti Duk v Bratislave. U seba mali samopal Škorpion a pištoľ ČZ, kalibru 7,65 mm. Išli na istotu. Vedeli, že vopred vytipovaná skupinka Vietnamcov bude mať pri sebe finančnú hotovosť, a o to im aj šlo.

 Išlo o vopred plánované  vraždy 

Akonáhle vpadli do areálu firmy, malo všetko rýchli spád. Podľa neskorších výpovedí Róbert Matta najprv šiestimi ranami chladnokrvne odpravil prvú obeť, Vietnamca v strednom veku. Potom jednou ranou zabil ďalšieho.

Po poprave Vianočného masového vraha Vladimíra Luleka, si dal kat panáka rumu

V nasledujúcej miestnosti našiel dve ženy. Jedna z nich bola v pokročilom štádiu tehotenstva. Hauser aj Matta od nich chceli vedieť, kam ich kolegovia ukryli zarobenú hotovosť z predaja videokaziet a elektroniky. Vydesené ženy im to ukázali. Vrahovia ich následne obe zastrelili, rovnako ako ich kolegu, ktorý pri čine páchateľov vyrušil.

Aby toho nebolo málo, vtedy dvadsaťtriročného Matta a o rok staršieho Hausera vydesil detský plač. Hauser išiel preveriť, o čo ide a našiel plačúce bábätko. Dieťaťu ešte nemalo osem mesiacov. Otočil ho na brucho a zahádzali obliečkami a dekami. Dieťa neprežilo. Podľa súdnej pitvy sa pod textilom udusilo.

Obaja vrahovia si z miesta činu odniesli v rôznych menách približne jeden a pol milióna vtedajších slovenských korún.

Masová vražda na Silvestra! Päť ľudí a vlčiak skončili s guľkou v hlave

Polícia sprvu netušila, kto by za činom mohol stáť, ani čo by mohlo byť motívom k tak brutálnej niekoľkonásobné vražde, ktorej obete našla až po dvoch dňoch opatrovateľka bábätka, ktorá si pre dieťa do skladu prišla.

Postupným šetrením však kriminalisti odhalili dvojicu Hauser-Matta, ktorí krátko po vraždách odišli za Hauserovou rodinou do Nemecka, kde plánovali kúpu drahého automobilu.

Slovenské krimi: Zavraždili minimálne 20 ľudí a ich telá rozpustili v kyseline

Pri návrate na Slovensko ich potom policajti v spolupráci s Interpolom zadržali na hraničnom priechode Petržalka-Berg. Obaja sa následne počas krátkeho vyšetrovania k vraždám priznali a súd ich poslal na doživotie za mreže, keď ich uznal vinnými jednou z najbrutálnejších masových vrážd slovenskej histórie.