Ženy v Bratislave boli niekoľko mesiacov vystavené vyčíňaniu čiernovlasého mladého muža, ktorého výzor by bolo možné s nadsádzkou porovnať s populárnym americkým lámačom ženských sŕdc – hercom Tomom Cruisom. V skutočnosti išlo o nemilosrdného znásilňovača, ktorý chcel pôvodne vo výťahoch iba svoje obete okrádať o peniaze, mobily a iné cennosti. Zbraň a strach obetí v uzavretom priestore však v podvedomí vtedy u 25-ročného Ľuboša prebudili neovládateľnú túžbu po sexuálnom uspokojení. A tak spojil lúpeže so znásilňovaním.

Rovnaký scenár a komisár náhoda

Postrach bratislavských žien začal svoju sériu 4. februára o 16. hodine v jednom z domov na Závadskej ulici. S mladou ženou nastúpil do výťahu. Medzi 7. a 8. poschodím výťah zastavil, vytiahol spod bundy plynovú pištoľ. Pýtal si od nej mobil. Obeť však nestratila duchaprítomnosť. Pokúsila sa zmocniť zbrane, ktorú si obžalovaný zasunul pod bundu. Tak ju udrel do tváre a oznámil, že ju aspoň znásilní, keďže nemá mobil. Prepadnutá ho kopla do rozkroku. Ľuboš z miesta činu ušiel po prvý raz naprázdno s bolesťami medzi nohami. Nakoľko nenastal žiaden mediálny rozruch, u Luboša opäť zvíťazila slasť z pocitu mať opäť nad niekym moc a tak si koncom marca za obeť vyhliadol iba 14-ročné dievča. Rovnaká ulica, rovnaký scenár.

Dievča oproti prvej obeti – dospelej žene nemalo žiadnu šancu. Prišla o mobil a odniesla si ťažkú traumu zo sexuálneho násilia, z ktorej sa bude spamätávať pravdepodobne do konca života. Posmelený úspechom začiatkom mája Ľuboš v dome na ulici Líščie Nivy mladú ženu nielenže olúpil o mobil a 70 korún, ale ju po orálnom sexe i znásilnil.

Intervaly medzi jednotlivými činmi sa zmenšovali. O tri dni na to na v dome Jégého ulici obeť iba olúpil o mobil a peniaze. Vďaka duchaprítomnosti ženy, ktorá využila nestrážený okamih a stlačila tlačidlo výťahu, k znásilneniu nedošlo. Ľuboš sa zľakol a ušiel. Časové obdobie medzi prepadmi sa zmenšovalo na odstup niekoľkých dní. Vystrašený obžalovaný už iba lúpil.

O prípade informovali viaceré médiá. Práve tieto správy zachránili jednu mladú ženu, aby sa stala Ľubošovou obeťou. Ráno som čítala o znásilnení a držala som si to nejako v podvedomí, vypovedala pred súdom. Keď k nej pristúpil v podvečer do výťahu mladý muž, podvedome radšej vystúpila. Napriek popisu páchateľa, zaistenej DNA, sa mladému – na prvý pohľad sympatickému čiernovlasému mužovi darilo unikať pred zákonom.

Na jeho dopadnutí má veľkú zásluhu komisár náhoda a pedantnosť policajta so služobným psom. Pri poslednom prepade 14. mája na Palkovičovej ulici, kde sa obeť napriek škrteniu ubránila, bolo vo výťahu pred príchodom psovoda viacero osôb a tak boli pachové stopy zničené. Psovod sa však rozhodol prepátrať možnú únikovú cestu lupiča. Onedlho na to výťahového fantóma „vyňuchal“ policajný pes prikrčeného v kroví pri plote.

Epilóg

Nezamestnaný Bratislavčan Ľuboš sa k činu pred súdom priznal a obetiam sa ospravedlnil. Niektoré prepadnuté ženy sa pred súdom nezmohli ani na slovo, stále plakali a triasli sa pri spomienkach na zážitok z výťahu. Ľuboš sa bude musieť na základe rozhodnutia súdu podrobiť ústavnému ochrannému sexuologickému liečeniu a odsedieť si sedem rokov za mrežami.

Znalci z odboru psychiatrie predpokladajú možný rozvoj sexuálneho násilia a agresivity. Psychológ dospel k záveru, že u Ľuboša sexuálne násilie odštartovali útoky na obeť. Znásilňovanie dopredu vôbec neplánoval. Zarážajúce je, že znalci nemohli dostatočne zodpovedať otázku vývoja sexuálneho deviantného správania, pretože na Slovensku nie je dlhodobo funkčný ani jeden z dvoch phalopletismografických prístrojov. Otázne preto zostáva, či sa Ľuboš po odpykaní sedemročného trestu v prvej nápravnovýchovnej skupine opäť nestane postrachom žien.

MX