Jeden z českých dobrovoľníkov podozrivých z rabovania počas bojov na Ukrajine v rozhovore pre web Zoznam Správy priznal, že v opustených domoch pri Kyjeve vzal napríklad strieborné zliatky. Veliaci dôstojník mu ale údajne povedal, že je to vojnová korisť.

„Ja som sa riadil tým, čo mi bolo povedané. Veliaci dôstojník mi povedal, že vojnová korisť je vojnová korisť. Nerobili sme nič, čo by nerobil niekto iný,“ obhajoval pre server svoje konanie na Ukrajine Filip Simon.

Server iRozhlas cez víkend uviedol, že Národná centrála proti organizovanému zločinu podozrieva z rabovania vo vojnovej zóne v okolí Kyjeva dvoch českých dobrovoľníkov. Podľa policajtov boli členmi práporu ukrajinskej armády Karpatská Sič, ktorý bojoval pri hlavnom meste s ruskou armádou. Minimálne jeden z Čechov je podľa médií navyše podozrivý z toho, že vycestoval na Ukrajinu bez povolenia, ktoré musí záujemcom o službu v cudzej armáde vopred udeliť prezident republiky.

  • Podľa informácií Hradu z 11. mája povolil prezident Miloš Zeman vstup do ukrajinských ozbrojených síl 103 Čechom. Ďalším dvom stovkám žiadostí nevyhovel.

Rómovia prichytení pri krádeži skončili pripútaní k stĺpu!

Simon Seznam Správam povedal, že koncom marca v jednom opustenom dome v dedine pri predmestí Kyjeva vzal okrem iného zhruba 12 strieborných investičných zliatkov. „Boli zatavené v plaste a bola k nim krabička s certifikátom ukrajinskej banky. Neviem, koľko mali zliatky gramov,“ uviedol bývalý dobrovoľník a doplnil, že svoje konanie spätne považuje za chybu.

Najviac však ľutuje ukradnutú červenú baretu ukrajinskej armády. „Červené barety odjakživa patria výsadkárom a špeciálnym jednotkám. Ten si musíte zaslúžiť,“ uviedol Simon a doplnil, že za krádež baretu ho vojaci zbili.

Okupanti sa fotili ukradnutým foťákom, dopadla ich ukrajinská armáda

Dobrovoľníci z Karpatskej Siče odovzdali Simona kyjevskej polícii, ktorá ho ale neobvinila. „Keby sme našli nejaké dôkazy, domov by neodišiel,“ povedal Zoznam Správam pracovník kyjevskej kriminálnej polície Dima Plat, ktorý bol prítomný na jeho vtedajšom výsluchu. Hovorkyňa práporu Zakarpatská Sič pre server potom odmietla, že by rabovanie v opustených domoch niekto z jednotky povolil.

CNN Prima News nedávno upozornila, že priamo vo vojnovej zóne sa krádeže alebo rabovanie trestajú rovno. Vojnové trestné činy sa navyše nepremlčujú a potrestanie môže prísť aj po rokoch.