Česi si už priviezli nechcený suvenír z letnej dovolenky, covid 

975

Letná sezóna sa ešte len rozbieha, väčšina Čechov, ktorí sa tento rok chystajú do cudziny, ešte ani nezačali nákup opaľovacích krémov, a v hygienických štatistikách už sa objavujú nechcené suveníry.

„Už sme zaregistrovali prvé prípady nákazy u osôb, ktoré sa vrátili z dovolenky,“ oznámila Gabriela Štěpanyová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Nič bližšie neupresnila a reporty jednotlivých hygienických staníc kvôli ochrane osobných údajov nezachádzajú do detailov. Nešpecifikujú, ak nedôjde k založeniu ohniska, odkiaľ sa nákaza vzala a kde presne sa odohráva. Priblíženie končí na úrovni okresov.

Hororové situácie z nemocnice! Mŕtve telá sa hromadia na chodbách, márnice sú preplnené

Dovozom z cudziny to tu celé v marci začalo, preto sa epidemiológovia dovoleniek obávajú. Pôvodným epicentrom bolo Taliansko: tamojší vzostup nákazy sa stretol s našimi jarnými prázdninami. Covid vtedy nikoho moc nedesil, väčšine rodín sa nechcelo rušiť plánovanú akciu, na ktorú dlho sporili.

Oproti jari sa letný dopyt po destináciách premenil, v rebríčku podľa cestovných kancelárií dominuje Chorvátsko, Grécko a Bulharsko, tam si kupuje zájazd najviac Čechov a Slovákov. Rad ľudí vyráža k moru či do hôr po vlastnej osi, tí sa oficiálnemu prehľadu vyhýbajú, takže ich počty nemožno ani tušiť. Organizovane a s pomocou delegáta opustili republiku už tisíce Čechov a Slovákov.

Turistické obrátky sú podstatne pomalšie než za bežných rokov, mimo európske krajiny sa zatiaľ vôbec nedá jazdiť, hotelové kapacity sú obmedzené a časť ľudí sa jednoducho vycestovanie obáva: von sa odhodlala zhruba tretina z tradičného objemu zákazníkov. Ale z pohľadu založenia ohnísk stačí jeden turnus pozbieraný naprieč krajinou.

Po skončení tvrdej karantény, kedy sa zavreli hranice, dovoz rozličných zahraničných mutácií vírusu na čas oslabol. Nevyhasol nikdy, pretože sa veľmi skoro vyrojili rôzne výnimky zo zákazu prekročenia pomedznej čiary. Pre pendlerov, blízkych rodinných príslušníkov, pre diplomatických pracovníkov, neskôr aj pre študentov alebo biznisove cesty.

Trebárs na juhu Čiech minulý týždeň zachytili dovoz vírusu z pracovnej cesty z Kazachstanu. Plnokrvná letná sezóna si ale zakladá na čulejší ruch.

Novak Djokovič s manželkou má koronavírus, následkom tenisovej párty

 Cudzokrajné  mutácie 

Vedecké poznatky zo sveta naznačujú, že rôzne mutácie koronavírusu nemajú rovnakú silu. Väčšina jeho pokusov skončí v stene alebo je slabá, ale keďže mutuje mimoriadne rýchlo, občas sa mu podarí vyviesť agresívny kmeň.

Tomu sa napríklad okrem iného pripisuje, že v Taliansku alebo New Yorku mala pandémie oveľa horší priebeh než inde. V zavlečenie silnej mutácie spočíva hlavne cestovateľské riziko.

Pečené netopiere, surové hady, tisíce psov to nájdete na „mokrých trhoch“ v Ázii

Celorepublikovými pohľadom má Česko epidémiu pod kontrolou, v mnohých regiónoch už týždne nevideli pozitívny test; problematické sú lokálne ohniská. Stále sú tri – okolo bani OKD na severe Moravy, na Kutnohorská, kde sa prstenec vinie okolo Církvice, a vo Veternom Jeníkově na Vysočine.