Charita predala údaje o bohatom vdovcovi, britskí hajzli ho pripravili o státisíce

885

Že problematika najrôznejších podvodných firiem nie je len doménou Slovenskej republiky, ukazuje aj nešťastný prípad Samuela Rae. Jeho citlivé dáta predala charita – dvestokrát. A starému chorému mužovi tým začalo peklo na zemi.

87 ročný bývalý vojak Samuel Rae trpí demenciou. Je podporovateľom charitatívnej organizácie na boj proti rakovine. Jedného dňa vyplnil nevinne sa tváriaci dotazník, avšak zabudol vyplniť malú kolónku s nápisom: Neposkytujte tieto údaje ďalším stranám. Toto opomenutie ho prišlo draho.

Charitatívna organizácia predala dáta z dotazníka minimálne 200 subjektom, v drvivej väčšine podivným firmám a spamerom. Informácie o ňom, vrátane toho, že je pomerne bohatý a súčasne trpí demenciou, dostalo 88 ďalších charitatívnych organizácií. Takmer okamžite ho začali bombardovať najrôznejšie spolky a firmy so žiadosťou o príspevok, alebo ponukou služieb, z ktorých najviac bolo tých podvodných. Telefonátov a ďalších kontaktov bolo minimálne 700. Meno Samuela Rae sa dostalo na veľa zoznamov, ktoré obsahujú mená bohatých a starých ľudí, ktoré je ľahko „ošklbať.“ Niekoľkokrát za deň mu volali ľudia vydávajúci sa za charitatívne spolky.

Niektorým trikom Rae podľahol a prišiel tak celkovo o 35 000 libier. Hoci žiadal charitu na podporu liečby rakoviny, aby ho už nikdy nekontaktovala, volali mu z nej opakovane po ďalších päť rokov. Podobných firiem a organizácií boli desiatky. Syn Samuela Rae Chris bol zdesený a začal bojovať za to, aby sa charity a dotknuté organizácie vzdali podobnej praxe. Lenže narazil. Kvôli nevyplnenej kolónke v dotazníku bolo všetko legálne. Britský minister sociálnych vecí Rob Wilson k tomu povedal, že: „Podobná prax je úplne nemorálne. Ak je legálne, je potrebné ihneď zmeniť zákon. „

Celý prípad je o to otrasnejší, že Raeove dáta predala charita, ktoré on sám dobrovoľne prispieval svojimi peniazmi. Hovorca charity ale akékoľvek pochybenia odmietol, iba sa ospravedlnil za opakované kontaktovanie telefónom. Vraj išlo o zlyhanie jednotlivca. Raeové meno má teraz k dispozícii toľko firiem a je na toľkých zoznamoch, že prúd podvodov a žiadostí o peniaze zrejme neskončia až do jeho smrti.