Charlize Theronová a jej tiene minulosti

Kariéra sa začala zabitím jej otca.

1724

Hviezda filmov Astro Boy, Cesta (The Road), Hancock, Opravdový život (Sleepwalking), The Burning Plain žila so svojou matkou a otcom na farme neďaleko juhoafrickej metropoly Johannesburgu. S otcom si veľmi dobre rozumela až na momenty, keď prichádzal večer domov opitý na mol. Vtedy bol mimoriadne agresívny, celá rodina sa ho bála a noc sa niesla v znamení stresu, až kým do rána nevytriezvel.

Jedného večera, keď mala Charlize 15 rokov, sa okolo jedenástej v noci opäť vrátil spitý na nepoznanie. Keď sa pred ním Charlize a jej matka schovávali do spálne, začal rozbíjať nábytok a vykrikoval, že ich obe zabije. Doniesol si revolver a niekoľkokrát z neho vystrelil do stropu. Potom sa neúspešne snažil rozstreliť zámok na dverách spálne.
Keď na chvíľu odišiel od spálňových dverí, Charlizina matka vybehla von a utekala pre svoju vlastnú pištoľ. Keď na ňu manžel namieril zbraň, potlačila niekoľkokrát kohútik a muža zasiahla do ruky a dvakrát do hrudníka. Nato začala kričať ako zmyslov zbavená.
Charlize pribehla za matkou a naskytol sa jej hrozný pohľad. Otec ležal bez známky života v obrovskej kaluži krvi, kričiaca matka nad ním zlamovala rukami a trhala si vlasy. Okamžite zavolali políciu, ktorá už len konštatovala smrť Charlesa Therona, podľa mena ktorého pokrstili aj dcéru Charlize. Nasledoval policajný výsluch a po ňom takmer dva roky trvajúci súd, ktorý Charlizinu matku zbavil všetkých obvinení s tým, že išlo o zabitie v sebaobrane.

Pre obe ženy znamenalo toto oslobodenie od akloholizovaného násilníka začiatok nového života. Niekoľko týždňov po tejto tragickej udalosti Charlize, ktorá sa chcela stať baletkou, zvíťazila v konkurze na modelky, ktorý sponzorovala redakcia miestneho ženského časopisu. O niekoľko mesiacov sa zúčastnila castingu v Miláne, kde porazila päť tuctov najkrajších dievčat z celého sveta a získala titul Medzinárodná modelka roka.
Ďalšou zastávkou atraktívnej blondínky s dlhými nohami bol Hollywood, kde dostala v roku 1996 svoju prvú väčšiu úlohu vo filme Dva dni v údolí. Predtým sa však musela zbaviť svojho ťažkého juhoafrického prízvuku – pomáhala si tým, že pri sledovaní televízneho seriálu Loď lásky si nahlas opakovala všetky dialógy…

pm