Chceli si spestriť sex, po požití drogy zvanej anjelský prach, ktorú dostala od svojho priateľa, ale žena (†42) zomrela! Prípad úmrtia riešia pražskí kriminalisti od polovice minulého roka, zverejnili ho však až teraz. Keď sa do neho „zahryzli“, doviedli ich indície až k rozsiahlej varni drog na Vysočine, ktorú prevádzkoval práve partner zosnulej ženy spolu so svojim kumpánom. Kriminalisti tiež dôrazne varujú verejnosť, prípadov úmrtí po drogách totiž v posledných troch rokoch rapídne pribudlo.

Pandorina skrinka sa otvorila po tom, čo v polovici minulého roka zomrela vo svojom pražskom byte 42-ročná žena. Kriminalisti sa jej smrťou začali zaoberať a zistili, že sa žena ufetovala – od svojho priateľa totiž dostala kvôli spestreniu spoločného sexuálneho života nie príliš rozšírenú drogu s názvom fencyklidín, ktorej sa tiež hovorí anjelský prach.

 „Anjelský prach“  zabijak 

„Kriminalisti však v priebehu vyšetrovania úmrtí zistili ďalšie úplne nové informácie vedúce k výrobcom drog. Vďaka veľmi dobrej operatívnej pátracej činnosti odhalili útočisko, ktoré slúžilo na výrobu drog a v ktorej priateľ zomrelej figuroval ako hlavný výrobca,“ popísala hovorkyňa pražských policajtov Eva Kropáčová.

Tento rok 2. augusta vtrhli policajti na statok na Vysočine, kde našli kompletnú funkčnú varňu drog, v ktorej páchatelia boli schopní vyrobiť dve kilá pervitínu na jeden var. „Pri následnom predaji drog by zarobili až dva milióny korún (80 tisíc EUR). Tohto porušenia sa dopúšťal päťdesiattriročný partner zosnulej ženy spolu so svojim spolupáchateľom po dobu minimálne jedného roka,“ dodala hovorkyňa.

Domová prehliadka bytu partnera zosnulej ženy, statku a bytu ďalšieho rodinného príbuzného potom odhalila jeden milión korún v hotovosti, mali tam aj známky a mince a dve nelegálne držané strelné zbrane. „Všetky tieto predmety boli zakúpené z peňazí zarobených predajom drog a výrobca ich považoval za vhodnú investíciu. Ďalej zaistili kompletnú varňu drog, chemikálie, z ktorých drogy vyrábali, a mnoho ďalších komponentov,“ nechala sa počuť Kropáčová.

Partnera ženy aj jeho 68-ročného kumpána policajti priamo na statku zadržali, sú obvinení z trestného činu nedovolená výroba a iné nakladanie s omamnými a psychotropnými látkami a s jedmi a hrozí im až 12-ročné väzenie. 53-ročnému priateľovi zomrelých potom hrozí za to, že jej spôsobil smrť, až 18 rokov za mrežami.

 Úmrtia  pribúda 

Policajti pri tejto príležitosti varujú verejnosť – v poslednej dobe totiž v Prahe stúpa počet úmrtí po predávkovaní drogami. „Môžeme povedať, že v posledných troch rokoch naše protidrogové oddelenie zaznamenalo enormný nárast úmrtí v súvislosti s užitím OPL.

Nejedná sa len o nové psychoaktívne substancie, ako je fencyklidín, ale sú to aj bežne známe drogy, ako je heroín, pervitín, extáza a kokaín. Je asi mylné sa domnievať, že bežná dávka extázy či kokaínu nemôže človeka usmrtiť, pretože opak je pravdou. Pokiaľ sme v roku 2019 mali sedem úmrtí, teraz ich máme v Prahe okolo 20,“ povedala major Michaela Volková, zástupkyňa vedúceho protidrogového oddelenia Krajského riaditeľstva polície hl. m. Prahy.

Zatkli manželku narkobaróna „Krpca“! Namočená je do obchodu s drogami

Medzi „nové“ drogy patrí práve anjelský prach, ktorým sa predávkovala žena z Prahy. „Anjelský prach je pre nás pomerne nová droga. Pokiaľ ide o to, ako vyzerá, jedná sa o biely prášok porovnateľný podobou s kokaínom, takže sa dá ľahko zameniť. Avšak jeho účinky sú mnohonásobne vyššie, takže aj v malej dávke dokáže spôsobiť fatálne následky,“ vysvetlila Volková.

Ďalšou z takýchto látok je aj v poslednej dobe obľúbený gama-hydroxybutyrát, ktorý sa používa ako čistidlo na graffiti a ktorému sa hovorí tekutá extáza. „Ľudia ju zneužívajú opäť na uvoľnenie pred sexom. Tá látka je vysoko nebezpečná, pretože už v malom množstve dokáže spôsobiť veľké zdravotné komplikácie, ktoré môžu mať fatálne následky,“ uviedla.

Najkrajšia kokaínová kráľovná Magdaléna zásobovala krajinu drogami za 1,5 milióna mesačne

Na záver pridala Volková tiež varovanie: „Pri každom užití drogy užívateľ musí počítať s tým, že môže ku komplikáciám dôjsť. Závisí to od celkového rozpoloženia, celkovej kondície daného organizmu, dávky sa dajú ťažko odhadnúť. Na mladých by som apelovala, ak experimentujú s drogami, tým myslím aj liečivá, aby medzi sebou tie látky nikdy nekombinovali, pretože účinky látok sa medzi sebou potencujú, to isté platí o kombinácii s alkoholom.“