Ďalší herec zo zlatej generácie nás opustil. Zomrel herec Leopold Haverl

869

Narodil sa 16.2.1936 v Bratislave, osemdesiatku by tak oslávil už o necelé dva týždne. 15. februára mal mať veľkú oslavu svojich narodenín vo Véčku, ktorú mu pripravovali priatelia. Bohužiaľ mu už len môžeme odkázať, že sme ho mali veľmi radi, všetci, ktorí sme ho poznali. 

Člen činohry SND

V roku 1954 dokončil štúdium herectva na štátnom konzervatóriu v Bratislave. Pôsobil v Dedinskom divadle, Krajskom divadle v Trnave, v Divadle poézie a od roku 1967 bol členom činohry Slovenského národného divadla.

Začal ako osvetľovač

K herectvu sa dostal náhodou cez otca, ktorý pracoval v Slovenskom národnom divadle (SND) ako osvetľovač. „Pôvodne bol záhradník, no skonfiškovali nám pôdu. Bolo to pre neho vtedy ťažké, lebo dostal mozgovú príhodu, nuž si hľadal alternatívne zamestnanie,“ spomínal herec. Urobil si elektrikársky kurz a zamestnal sa v SND. V osvetľovacej lóži svietil na baletky.

„Tam som privoňal k divadlu. Zoznámil som sa s celou zakladateľskou generáciou – Meličková, Borodáč, Budský, Gregor, Huba, Záborský… Poznali ma ako dieťa a učili ma ako budúceho adepta herectva. Bola to vlastne náhoda a osud,“ spomínal si na svoju cestu k divadlu pre denník Korzár.

SND hral v množstve hier napr. ako Rozprávač z muzikálu Na skle maľované, stvárnením Willyho Lomana v hre Smrť obchodného cestujúceho, alebo ako Gregory Solomon z hry Cena. Bol Grékom Zorbom, Raskoľnikovom i Donom Carlosom, ale aj obrovskému množstvu iných postáv. Celý život hral v desiatkach slovenských filmov. Svoj hlas prepožičal najväčším filmovým mágom – Gandalfovi z Pána prsteňov i Dumbledorovi z Harryho Pottera.

RTVS si jeho osobnosť pripomenie v relácii Návraty k hereckým legendám v piatok o 20:10 na Dvojke.
Program zmení aj prvý program RTVS. „Dnes o 22:05 do vysielania mimoriadne zaradí reláciu Takí sme boli: Leopold Haverl a zajtra o 11:20 televíznu inscenáciu Barón, v ktorej sa p. Haverl predstavil v hlavnej úlohe,“ uviedol PR manažér televízie Juraj Kadáš.