Nechali za sebou  6 mŕtvych 

Bartolomeja Botosa (52), druhého najdlhšie väzneného muža na slovensku, pustili v sobotu z väznice. Podieľal sa na krvavom masakri v leopoldovskej väznici v roku 1991. Počas celej akcie zomrelo päť dozorcov a jeden väzeň. Botos si za mrežami odsedel spolu 31 rokov. Najprv dostal tri roky za lúpež a pokus o znásilnenie, za násilnú trestnú činnosť 10 rokov, potom mu za leopoldovský masaker bol trest predĺžený o 18 rokov.

V sobotu bolo Bartolomeja vo väzení vyzdvihnúť mnoho príbuzných. „Som rád, že to mám za sebou. Sadnem si a budem to využívať, užívať si to, tú pohodu s rodinou,“ povedal, keď vyšiel z väzenia. V nasledujúcich dňoch sa bývalý väzeň odmietal k prepusteniu vyjadriť. „Nehnevajte sa, nemám teraz vôbec silu čokoľvek povedať. Necítim sa na to. Musím si vydýchnuť,“ povedal Botos, zatiaľ čo sedel v kresle v predizbe. Okolo neho bolo asi 15 rodinných príslušníkov všetkých generácií. „Tých mladších vôbec nepozná, ale on si nepamätal ani mňa,“ povedala jeho sesternica.

 Hneď išiel za  farárom! 

„Keď prišiel domov, stále si dookola hovoril len to isté. Nechcel ani poriadne jesť a v noci nemohol zaspať. V nedeľu si zavolal farára a poprosil ho o pomoc, že ​​by chcel aj pracovať,“ povedala jeho sesternica. Botos v base šil niekoľko rokov topánky a podľa rodiny jeho návrat do života bude náročný. „Potrebujem čas. Určite sa ozvem a poviem veľa vecí,“ dodal Botos.

Vrahovia Polgári a Uriga odsúdení za masaker v Leopoldove chcú ísť na slobodu

„Či je niekto vo väzení rok, päť rokov, alebo až 31 rokov, má to na psychiku človeka rovnaký vplyv. Žijú izolovane v mikrosvete a vonku sa veľa zmenilo a udialo. U tohto pána sa veľa zmenilo aj politicky, ekonomicky, napríklad vôbec nevie, čo sú to eura. V prvom rade bude potrebovať pomoc sociálneho poradcu, pretože on sám si nebude schopný nič zariadiť, aj keby mal IQ 130. Nebude schopný bežne sa zaradiť do fungovania spoločnosti. Nebude vedieť, ako na to, a jeho zaradenie do spoločnosti bude pre neho veľmi náročné a ťažké. Musí to zvládnuť s podporou rodiny a najbližších,  vyjadrili sa ľudia zo združenia, ktoré pomáha väzňom po psychickej stránke.