Krv sa valila zo zeme a hroby sa hýbali: desivé fotky masakrov Židov na Ukrajine

1297

Holokaust a vraždenie Židov malo na Ukrajine úplne zvrátenú a nechutnú podobu, ktorá sa vymykala všetkému, čo sa za vojny dialo. Ženy boli vyzliekane, bité rozzúreným davom na ulici, ľudia boli strieľaní, masakrovaní a ponižovaní. Mŕtvych bolo 1,6 milióna.

Donútili ich vykopať jamy, potom sa vyzliecť donaha a nakoniec ich skosila dávka zo samopalu alebo výstrel z pištole. Nikto neriešil, či sú všetci skutočne mŕtvi. Potom sa na diery len nahádzala hlina. Hlina na hroboch sa často ešte pohybovala a nadúvala, ako sa pod ňou hýbali stále živé tela. Takto však dopadli pri ukrajinských masakroch tí šťastnejší. Najmä ženy čakalo čisté peklo na zemi.

Organizovali sa verejné hony na Židov. Nacisti, ale aj ukrajinskí kolaboranti mlátili a vyzliekali ženy priamo na uliciach, kopali do starcov, neušetrili ani deti. Jedna židovka utiekla z geta v meste Rava Raska na trh, aby kúpila maslo. Videl ju nacistický oficier a nariadil vyzliecť, potrieť maslom a potom ubiť palicami na smrť. Našlo sa dosť ochotných občanov, ktorí to radi urobili. Iným židom nacista zobral dvojročné dieťa a pred jej zrakmi ho opakovane hodil hlavou proti múru. Dieťa zomrelo v kaluži krvi. Nemci zabíjali len tak, pre zábavu, z hnevu, v opitosti alebo z nudy. Ľvovská pogrom, ktorý patril k najhorším, bol gejzírom vražedného násilia, ktorý stál život 4000 Židov.

Na masové hroby plné ľudí Nemci navážali chlór, aby zabránili šíreniu puchu z mŕtvych tiel, ale podľa svedkov to vôbec nepomohlo. Príroda okolo masových hrobov páchla smrťou. V obci Rava Raska bolo zavraždených a pochovaných cca 32 000 ľudí. Malá obec sa stala jedným z centier smrti. Nemci sem dokonca poslali najateých robotníkov z Nemecka, aby sa postarali o masové hroby.

Pre Ukrajinu je ťažké si priznať, že vražedného šialenstva sa zúčastnilo mnoho občanov. Ukrajinci vítali Nemcov ako svojich osloboditeľov od stalinistického útlaku. V krajine bolo veľa sympatizantov nacistov, ktorí zdieľali ich nenávisť k Židom. Verejné ponižovanie a vraždenie nadobúdalo na Ukrajine extrémnych rozmerov. Iniciátormi všetkého boli nacisti, ale mali veľa prisluhovačov. To sa však dnes na Ukrajine, ktorá má svojich problémov veľa, zle počúva.