David udal svojho brata, bol to obávaný terorista

1696
Ted Kaczynski

Obávaný terorista s prezývkou Unabomber zabil najmenej troch ľudí. David Kaczybski si bol istý, že pozná identitu vraha a obrátil sa na FBI. Oznámil, že Unabomber je jeho vlastný brat.

David Kaczynski

David i jeho brat Ted pritom ako deti žili život normálnych chalanov z rodiny z predmestia Chicaga. Rodičia ich vždy učili, že ak chcú v živote niečo dosiahnuť, musia na tom tvrdo pracovať. Tak to robili milióny rodín, ktoré chceli, aby ich deti uspeli v americkej spoločnosti.

Obaja bratia to dotiahli skutočne ďaleko, chodili na prestížnej vysokej školy, obaja mali dobrú prácu. Ale Ted v sebe skrýval veľké tajomstvo. Nenávidel svojich rodičov, nenávidel celú spoločnosť a vlastne aj celý svet. Ted sa zriekol už v roku 1971 svojich rodičov a odsťahoval sa od nich do opustenej chaty kdesi v Montane.

Tedová chatka

Naďalej ale posielal rodičom rozhorčené a nenávistné listy, v ktorých ich vinil zo všetkého možného, ​​najmä zo svojej vlastnej sociálnej izolovanosti a osamelosti. Prišiel o svoju prácu v miestnej továrni, keď písal nevhodné poznámky o jednej svojej kolegyni kriedou na stenu.

O rok neskôr Ted poslal svoju prvú bombu. Tá bola určená jednému profesorovi v Chicagu. Ďalšiu potom poslal do lietadla American Airlines. Ani jedna bomba našťastie nevybuchla. Posielal ďalšie a ďalšie bomby. Počas 17 rokov zabil Unabomber tri osoby. Majiteľa obchodu s počítačmi Hugha Scruttona, vedúceho reklamnej agentúry Thomasa Mosser a prezidenta lesníckej asociácie Gilberta Murraya.

Po celú dobu bol Dávid v kontakte s Tedom, ktorý stále žil opustený vo svojej chate. Raz mu Dávid povedal, že sa chce kvôli práci odsťahovať do Albany. Chcel tam založiť rodinu so svojou ženou Lindou. Ted sa ho kvôli tomu zriekol a prerušil s ním kontakt. V dvacať stránkovom liste mu nadával, vinil ho z toho, že ho chce opustiť, aj z toho, že žije nečistým spôsobom života.

„Bolo to pre mňa ako bomba, tak veľmi to bolo nenávistné. Bolo to na úplne inej úrovni, než všetko predtým,“ povedal neskôr David v rozhovore pre denník The Guardian.

Mladý Ted na univerzite

Ted sa tiež domáhal zverejnenia svojho 78 stránkového manifestu v novinách New York Times. Bola to Dávidova žena Linda, ktorá prvá prišla na myšlienku, že Ted by mohol byť Unabomber. Manifest jej totiž prišiel veľmi podobný raným Tedovi listom, ktoré Dávidovi posielal.

Manifest bol zameraný proti moderným technológiám, čo bolo téma, ktoré veľmi často spomínal v listoch i Ted. David síce súhlasil, že štýl a téma sú podobné, ale odmietal myšlienku, že by Ted mohol byť násilník alebo dokonca vrah.

Terorista z Londýna: Miloval drogy, prostitútky, tvrdý sex a násilie

Potom si ale znovu prečítal manifest a dospel k záveru, že prvý odsek skutočne znie ako text od Teda. „Prečítal som prvých pár stránok a doslova mi spadla brada,“ povedal neskôr David. Najmä ho upútala frázy, že „moderní filozofia nie sú chladnokrvní logici“. Ted takto raz priamo označil aj Davida a ten vraj nikdy v živote nepočul nikoho použiť toto spojenie. Bola to jasná stopa, aj keď v literárnej podobe.

David sa trápil celé mesiace v obavách a pochybách, čo by mal urobiť. Bál sa, že škandál, ktorý by vyvolal, by mohol zabiť jeho chorú matku, ktorej bolo 78 rokov. Jeho otec spáchal samovraždu po tom, čo mu bola diagnostikovaná rakovina pľúc v konečnom štádiu. Rodina rozhodne nepotrebovala ďalšiu tragédiu. Navyše Dávid cez všetko svojho brata veľmi miloval. Udať ho na políciu bolo mimoriadne ťažké rozhodnutie. Nakoniec ale David urobil, čo bolo podľa neho morálne správne.

Problémy, tak sa hovorilo občianskej vojne v Severnom Írsku, ktorá trvala 30 rokov

Zišiel sa s lingvistom FBI Jamesom Fitzgeraldom a spoločne analyzovali Tedov text a manifestaciu. Podľa Fitzgeralda písala všetky texty tá istá osoba. FBI vyrazila pre Teda a zatkla ho.

Bol usvedčený a odsúdený na 9 doživotným trestom. Život mu zachránil posudok psychológov, ktorí u neho rozoznali duševné poruchy, najmä potom schizofréniu. V súčasnosti sa nachádza vo väznici ADX Florence v Colorade. Píše odtiaľ recenzie na vedecké publikácie do New York Times a roku 2010 nechal vydať svoju knihu Technologické otroctva. Niektorí anarchistickí spisovatelia, ako napr. John Zerzan či John Moore, prijali Kaczynského idey za svoje. David vyhlásil opakovane, že svojho brata bude mať do smrti rád. Je zrejme tiež jedinou osobou, ktorá vidí do hlbokej a pokrivené mysli svojho brata Teda.

Lupič, bitkár a terorista: Toto je Stalin na policajnej fotke z roku 1911