Iba desať sekúnd v USA veľmi populárneho televízneho vysielania Nájdite páchateľa stačilo na to, aby sa za mrežami ocitol dlho hľadaný sexuálny maniak, 49-ročný Richard Burdick.

Burdick bol podozrivý z opakovaného  sexuálneho neho zneužívania maloletého dievčaťa v čase, keď malo 10 až 13 rokov. Spravodlivosti pred súdom sa pokúsil uniknúť tým, že spolu so svojou manželkou Gail predstierali samovraždu. V rozlúčkovom liste uviedli, že nemôžu ďalej žiť pod ťarchou takýchto krivých obvinení a rozhodli sa spoločne skončiť so  životom.

Namiesto samovraždy však zmizli

a dlhý čas po nich nebolo ani stopy. Polícia  fingovanej samovražde neuverila a vyhlásila po Burdickovi celoštátne pátranie. Po dlhšom neúspešnom pátraní teda zverejnili jeho fotografiu v spomínanej televíznej relácii. Stačilo desať sekúnd a prišiel neočakávaný úspech. Informátor do televízie oznámil, že hľadaný muž žije v istom zdemolovanom dome v oblasti, osídlenej bezdomovcami v štáte Maine.

Ozbrojení policajti

v nepriestrelných vestách sa vybrali Burdicka zatknúť a mali šťastie, pretože Burdick sa vzpieral a v prítmí chodby vytiahol zrazu spod košele pištoľ, ktorou dvakrát vystrelil na policajného dôstojníka. Život mu zachránila práve nepriestrelná vesta. Po prestrelke sa policajtom podarilo Burdicka zvaliť na zem a zneškodniť. Naozaj čudná obrana od človeka, ktorý o sebe vyhlasoval, že je úplne nevinný.
Za všetky zločiny, ktoré Burdick vo svojom živote spáchal, za streľbu na policajtov, za znásilnenia maloletých, ho čaká súd v štáte Massachussetts, ktorý mu môže vymerať aj doživotný trest.
(yi)