Dominika Cibulková prvý raz v štvrťfinále dvojhry na Australian Open

872

V pondelkovom súboji osemfinálového 4. kola na tomto prvom grandslamovom turnaji sezóny zdolala Cibulková trojku tohto prestížneho podujatia aj svetového rebríčka Rusku Mariu Šarapovovú 3:6, 6:4, 6:1.

V zápase viacerých zvratov a stratených podaní 24-ročná Slovenka mala v treťom sete pevnejšie nervy a presnejšiu ruku ako o dva roky staršia držiteľka kompletného Grand Slamu Šarapovová. Pri servise súperky Cibulková premenila druhý mečbal, keď Šarapovovej bekhend skončil tesne za postrannou čiarou. Ruska urobila v celom zápase až 45 nevynútených chýb, zatiaľ čo slovenská hráčka iba 28 a to bol podstatný rozdiel.

Cibulkovej súperkou vo štvrťfinále bude Rumunka Simona Halepová (pozitívna bilancia 2:1). Nasadená jedenástka Halepová si poradila so skúsenou Srbkou Jelenou Jankovičovou, osmičkou „pavúka“, 6:4, 2:6, 6:0. Zverenka fedcupového kapitána SR Mateja Liptáka Cibulková má už v Melbourne istú prémiu 270 000 AUD a 430 bodov do rebríčka WTA.
Podľa prepočtovej verzie svetového ženského renkingu by sa po víťazstve nad Šarapovovou mala zo súčasného 24. miesta posunúť na 20. priečku, kde nebola od 24. augusta 2013. Zatiaľ najvyššie bola dvanásta.
„Bola som o sebe stopercentne presvedčená, že môžem vyhrať tento zápas. A to aj po stratenom prvom sete. Verila som si a výsledok sa dostavil. Snažím sa tento rok v Melbourne užívať si každý zápas a zatiaľ to vychádza. Som šťastná a ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali. V mojej lóži sedeli na tomto zápase priateľ Michal, agent aj fyzioterapeutka,  Veľká radosť! V prvom sete ma Maria od začiatku trochu viac zatlačila a mala prevahu. V druhom sete som sa ja snažila o tlak. Chodila som si do kurtu pre loptičky, bola som odvážnejšia a začalo to herne fungovať. Veľmi dôležitý bol gem za stavu 5:4, keď som dotiahla set do víťazstva. Za stavu 40:30 som si povedala, že si to musím uhrať. Zahrala som výborný fohrend po čiare do protipohybu. Tretí set som zvládla aj mentálne, dobre som sa koncentrovala. Boli tam niektoré fyzicky náročné výmeny, prestrelky cez stred siete. Prestávka na začiatku tretieho setu, keď súperka na chvíľu opustila kurt, ma nerozladila. Vedela som, že ona bude niečo skúšať, aby ma dostala z rytmu, ale ja som už bola dobre rozbehnutá. Nevenovala som tomu pozornosť a išla si od prvej loptičky za svojím cieľom.“

K súperke vo štvrťfinále, 22-ročnej Rumunke S. Halepovej podotkla: „Vlani mala neuveriteľnú sezónu, vyhrala šesť turnajov. Je mentálne aj fyzicky silná. Poznáme sa. Bude to boj o každú loptičku. Tak to býva vo štvrťfinále na grandslamovom turnaji. Chcem si udržať koncentráciu, nasadenie aj dobrý pocit zo svojej hry. Keď milujem to, čo robím, vtedy hrám najlepšie.“
„Je to ´pecka´, že sa mi to podarilo. Ani mi to nedošlo, že som už všade na grandslame bola aspoň vo štvrťfinále, ale pripomenuli mi to novinári na veľkej tlačovke po zápase. Som šťastná, ale cítim sa výborne a chcem ísť ešte ďalej,“
Dominika Cibulková (SR-20) – Maria Šarapovová (Rus.-3) 3:6, 6:4, 6:1 za 132 minút (39, 42, 51)