Životy zrejme dvoch skialpinistov si vyžiadala lavína v pohorí Veľká Fatra. Telo jedného z nich našli horskí záchranári v pondelok, keď dvojicu Slovákov masa snehu zasypala. Pátranie po druhom zdržal príchod tmy a nebezpečenstvo pádu ďalších lavín. Jeho telo bolo nájdené až v utorok. Ako uviedla horská služba, ani jeden zo skialpinistov nemal pri sebe lavínový vyhľadávač.

Lavína spadla medzi horami Krížna a Ostredok. Sneh oboch skialpinistov strhol a zasypal. Ani jeden podľa HZS nemal pri sebe signalizačný prístroj, ktorý by urýchlil ich vyhľadanie v lavíne.

S pátraním po zasypaných začali svedkovia nešťastia a na miesto postupne dorazilo niekoľko skupín záchranárov vrátane ich kolegov z Poľska, ktorí vrtuľníkom dopravili aj zariadenia na lokalizáciu mobilných telefónov.

Začala sezóna lavín. Lavína zabila horského vodcu aj turistku. Snowboardista zomrel v nemocnici

Ešte pred ich príletom sa podarilo nájsť telo štyridsaťšesťročného skialpinistu. Pátranie po druhom mužovi záchranári po zotmení prerušili kvôli riziku ďalších lavín.

Ostatky druhého skialpinistu vyslobodili z lavíny až v utorok. Približné miesto zasypaného pomohol určiť prístroj na základe odrazu rádiových vĺn od kovových súčastí výstroja skialpinistu, ktorý bol pod lavínou v hĺbke zhruba 1,5 metra.

Tragickú lásku Lukáša (†28) a Dáši (†27) ukončila lavína! Vlani sa zasnúbili a teraz mali mať svadbu

V krajine ide o prvé lavínové nešťastie v terajšej zimnej turistickej sezóne, uviedla Horská záchranná služba (HZS).