Ešte pred 25 rokmi v Bulharsku prebodávali mŕtvoly kolom kvôli upírom

1309

Mŕtve telá prebodávali kolom, aby tak zabránili ich premene na upírov. Známy bádateľ, ktorý býva prezývaný “ bulharský Indiana Jones „, tak usudzuje z nájdených kostier.

 

Ovčarov sa podieľal na odhalení množstvo kostrových pozostatkov na územie Bulharska, u ktorých bolo podľa neho jasne vidieť, že sa ľudia vtedy snažili zabrániť tomu, aby sa mŕtvy stal po svojej smrti upírom.

„Nie sme stredovekí ľudia, ktorí veria v upírov, ale v minulosti sa ľudia domnievali, že existovali, a vykonávali obrady, ktoré mali mŕtvemu zabrániť v premene v toto diabolské stvorenia,“ uviedol v rozhovore pre bulharský denník Show Ovčarov.

Ešte pred 25 až 30 rokmi podľa neho žili v niektorých bulharských dedinách ľudia, ktorí mali na starosti prepichovanie mŕtvych tiel kolom, čo malo zabrániť premene v upíra. V posledných rokoch našli archeológovia pri vykopávkach viac než 100 takto probodnutých ľudských pozostatkov. Jednu z kostier údajného upíra objavili vlani v Sozopolu a z nálezu sa ihneď stala celosvetová senzácia. Doteraz posledný „upír“ bol nájdený tento rok v septembri v Nesebaru.

Podľa tradícií existovalo v minulosti niekoľko spôsobov, ako upírov zabiť. Malo im byť prebodnuté srdce či hlava osikovým, lipovým či dubovým kolíkom, alebo im bývala hlava uťatá položila k nohám, prípadne zakopaná ďaleko od tela upíra. Posledné menované kroky mali zabrániť tomu, aby dotyčný svoju hlavu posmrtne objavil, a mohol tak vstať z hrobu.

S podobnými prejavmi vampírizmu, ako vedci označujú dávne pohrebné rituály na zabránenie zosnulým vstať z hrobu, sa archeológovia čas od času stretávajú aj na našom území. V roku 2010 napríklad archeológovia v Hrádku nad Nisou odkryli pozostatky staré zhruba sedemsto rokov, o ktorých sa špekuluje, že patrili čarodejnici alebo upírke.